Když jsem přijala pozvání na oslavu druhých narozenin libanonské restaurace El Emir, netušila jsem, že nás čeká hostina o sedmnácti chodech a domů se budu muset doslova dokutálet. Ale odolejte stolům plným nejrůznějších dobrot…

Libanonská kuchyně je totiž vyhlášená svou pestrostí. Není příliš těžká a kalorická (pokud ovšem nespořádáte za večer kompletní jídelní lístek). Velkou část pokrmů tvoří zelenina a luštěniny, proto je i velice zdravá a chutná, o čemž se snadno přesvědčíte, když El Emir v pražském paláci Koruna na Václavském náměstí navštívíte.

1

Prostor restaurace je rozdělen do dvou pater a interiér nezapře typický orientální nádech. Vinný lístek čítá zajímavý výběr jak lehčích, tak i typických těžších, tříslovitých libanonských a francouzských vín. Jídelní lístek obsahuje výběr až 80 druhů mezze včetně pestré nabídky pokrmů z telecího, kozího, drůbežího masa, hovězího masa a čerstvých ryb. Zaujalo nás, jak maso zdejší kuchaři zpracovávají. Třeba jehněčí využijí celé, pracují s ním od porážky po poslední kousek, žádné dovozy vybraných částí skopového z Makra apod. Maso je zde „halal“, tedy zpracované v souladu s muslimskými tradicemi. Musím konstatovat, že bylo opravdu vynikající. Inu, tisíciletá zkušenost je znát. Určitě ho vyzkoušejte!

4

Ostatně doporučuji vyzkoušet co nejvíc různých pokrmů. Pokud sem vyrazíte s přáteli, objednejte si oblíbené menu 1000 + 1 noc (pro 4 osoby), v rámci kterého lze ochutnat to nejlepší, co libanonská kuchyně nabízí: variace mezze (hommos, moutabal, labneh moutawameh, warak inab, bastorna, tabbouleh, kabis, falafel, atd.) včetně výběru grilovaných mas. Součástí tohoto menu je i láhev libanonského vína Kefraya a 4 porce araku. Toto menu pro 4 osoby stojí 2 990 Kč.

3

A co nejvíc chutnalo nám? Výtečná byla předkrmová pomazánka hummus, tedy hommos, jak je uveden její název v místním jídelním lístku. Jde o vařenou drcenou cizrnu se sezamovým olejem a citronovou šťávou. Byla skvěle dochucená a z misky jsme ji vyškrabovali do posledního kousíčku. Vynikající byl také salát tabouleh. Tento nadýchaný petrželkový salát s rajčaty, cibulí, čerstvou mátou, drcenou pšenicí s čerstvou citronovou šťávou a olivovým olejem nám během večera tvořil příjemný odlehčovací doprovod luštěninových i masitých pokrmů z hlavního chodu. Kromě zmiňovaného jehněčího jsme si velmi pochutnali také na grilovaných kuřecích křídlech s česnekovou omáčkou. V jídelním lístku si určitě najděte též pokrm Labneh Moutawame, což je libanonský sýrový tvaroh s česnekem a mátou, který si tu sami vyrábějí – mňam!

5

Nejen jídlo však patří k arabské pohostinnosti, v restauraci si lze objednat také shishu – vodní dýmku s různou příchutí. V pátek večer vám posezení v El Emir zpříjemní živá arabská hudba a v sobotu vystoupení břišní tanečnice. A k tomu už asi není třeba komentář. Pěkný večer!

Foto: Archiv