Monkeybiz jsou roztomilá korálková zvířátka, která pomáhají nezaměstnaným ženám v Africe a která ve světě naleznete v anglickém Selfridges nebo v módním domě Donna Karan. U nás je můžete exkluzivně zakoupit v internetovém obchodě www.nila.cz.

V oblasti Khayelitsha na předměstí Kapského Města je čtyřicet procent nezaměstnaných. Největší počet dospělých z celé Jižní Afriky zde je HIV pozitivních. Milion lidí, z nichž mnozí žijí pod hranicí chudoby. I zde je ale naděje – v podobě korálkových, asymetrických a živoucích zvířátek, která zde vyrábějí místní ženy. I ty se ale usmívají a do svých výtvorů vkládají nezdolnou energii, kterou bychom těžko hledali v uličkách nejdražších obchodních domů. Díky dvěma umělkyním ale korálkové výtvory putují právě sem a staly se hitem a globálně etickým dárkem.

Projekt Monkeybiz založily dvě jihoafrické keramičky Barbara Jackson a Shirley Fintz. Ty do něj v roce 2000 investovaly 30 000 liber ze své kapsy. Jejich idea byla jednoduchá. Ženám zdarma poskytnou korálky a drátky a hotové produkty od nich nakoupí a prodají. Výsledkem jsou barevná, leckdy neforemná, zvířátka, která zapadnou jako top designový produkt do těch nejstylovějších domácností.

Více na www.nila.cz