Přemýšlíte o zimní dovolené a do Egypta se vám nechce? Rádi byste poznali něco víc? Pak je pro vás Srí Lanka ideální destinací!

Tento ostrov v Indickém oceánu, na který se s přestupem v Dubaji dostanete za 13 hodin, nabízí vše, co od ideální dovolené čekáte. Najdete tu překrásné historické chrámy a úchvatná města, jimiž kráčely nejslavnější dynastie.

Budete okouzleni tím, kolik odstínů může mít zelená. Bujná vegetace, národní parky plné zvířat, která známe jenom ze zoo. I to nabízí Srí Lanka, která se po nedávném konci občanské války rychle rozvíjí a má šanci stát se turistickým rájem s vybaveností a komfortem, jaký nabízí například Thajsko a ostatní destinace.

Rozhodně se ale vyplatí navštívit tuto zemi dřív, než se tak stane. Důvodem přitom nejsou jen nízké ceny, ale i liduprázdné pláže a neskutečně milí lidé, kteří udělají vše, co vám na očích uvidí.

Pokud se rozhodnete vyrazit, nebojte se cestovat na vlastní pěst. Anglicky se tu domluvíte všude, budete svým pánem a dovolená vás vyjde až o polovinu levněji než s cestovkou. Narozdíl od Jižní Ameriky je tu velmi bezpečno. Minout byste neměli místa jako Dambulla, Sigiriya, Polonnaruwa, stejně jako Botanickou zahradu, čajovníkové plantáže a některý z národních parků.

Pokud vás zajímá spíše plážová turistika, je dobré mít na paměti, že pro návštěvu západního pobřeží s letovisky Mirissa, Unawatuna nebo Hikkaduwa je ideální období od listopadu do března, kdy skoro neprší. Naproti tomu východní pobřeží je lepší navštívit od března do srpna. Místní letoviska si oblíbili hlavně vyznavači vodních sportů.

Pláží je na Srí Lance nepočítaně, stačí si jen vybrat!

V každém případě ale na Srí Lance nezmrznete, průměrná teplota se tu na pobřeží pohybuje kolem 30 stupňů Celsia. Omývá ho Indický oceán, jehož teplota neklesá pod 27 stupňů. Pozor si na něj ale rozhodně dejte, vlny i mořské proudy totiž překvapí i zdatnější plavce.

Narozdíl od Egypta a jiných míst se nemusíte bát místního jídla a pití. Vyplatí se sice mít očkování proti žloutence a břišnímu tyfu, vážná zdravotní rizika, ani průjmy a zpravidla ani malárie tu nehrozí. Národním pokrmem je rýže s kari, na každém kroku pak narazíte na plněné taštičky s nejrůznějšími náplněmi, které vyjdou na pár korun.

Samozřejmostí je množství čerstvých ryb a mořských plodů,  ovoce a vynikajících fresh džusů. Milovníci zlatavého moku jistě ocení pivo Lion, alkoholické nápoje pak reprezentuje hlavně arak, ve speciálních obchodech jsou ale k dostání i světoznámé značky alkoholu a vína.

Co se vyplatí nakoupit? Kromě čajů a koření jsou to hlavně výrobky z kůže a šperky. Levné jsou tu hlavně ty s polodrahokamy, které se na Srí Lance těží.

Na kolik vás pobyt na tomto ostrově vyjde? S letenkou, ubytováním, jídlem a autem s řidičem, včetně vstupů (ty jsou tu dost drahé) a nákupem suvenýrů to bylo zhruba 30 tisíc korun za dvoutýdenní pobyt. Bez cestování po památkách by ale dovolená vyšla ještě levněji, pořídíte ji za asi 23 tisíc.

 

Foto: Archiv