Nemuset se na nikoho vázat, mít volný čas jen pro sebe a být spolu jen když se jim chce – to je nejnovější trend vztahu mezi mužem a ženou.

Oddělené soužití, nebo také jinak „living apart together“, jak ho nazvali ve Velké Británii, se pomalu ale jistě stává fenoménem jedenadvacátého století. Začalo to odporem párů ke svatbě a žitím „na hromádce“, s příchodem nového milénia se lidé odcizují ještě víc. Před sto lety bylo běžné soužití tří generací, později se dědečkové a babičky odkládali, aby mohli být mladí spolu sami dva – a dnes jsou mnohdy partneři nejraději sami úplně. Přitom už před více než šedesáti lety přišel psychiatr John Bowlby s myšlenkou, že potřeba být ve vztahu je nám dána geneticky. Už naši předchůdci v době, kdy lovili mamuty, měli větší šanci na přežití v páru. „V prehistorické době bylo spolužití s partnerem otázkou života a smrti. Ti, co by se v dnešním pojetí nazývali singl, obvykle nepřežili,“ tvrdí. Potřeba partnerství je nám tedy dána od přírody a oddanost druhé osobě je podstatou života. Proč tedy moderní společnost považuje touhu být ve vztahu za slabost?

Jen pro silné povahy V USA tento způsob soužití muže a ženy nazývají „mingles“, z anglického spojení „married, but single“ – ženatý, ale svobodný. V praktickém životě jde ale většinou o svobodné jedince, kteří se nechtějí vázat a nenechají si narušit svůj vlastní životní prostor. Většinou je to dané tím, že ti, kteří žijí nějakou dobu sami – a je jich víc a víc – si na svoji samotu a svoje vlastní rituály natolik zvyknou, že se jim nechce zaběhnutý styl života měnit. Taková forma vztahu je do jisté míry romantická – když se ti dva sejdou, většinou spolu prožijí velice příjemný večer, bez hádek či kompromisů. Muž pozve svoji partnerku na večeři nebo si spolu něco uvaří, jindy zajdou za kulturou, jsou spolu do rána – a pak se zase rozejdou. Současný trend – singl vztahy – se tak přelévá do vztahů „mingles“. Ovšem je třeba dodat, že jsou jen pro ty, kteří mají prostředky, aby si drželi dva byty a dvě oddělené domácnosti. Nemluvě o tom, že si takovou formu vztahu nemohou dovolit notoričtí žárlivci a lidé, kteří si nejsou jistí sami sebou, či kteří si nevěří.

8239115_l

Jenom sex? Ne! Někdy je ale tzv. soužití mingles poněkud nevyrovnané, a to tehdy, pokud vyhovuje jen jednomu z partnerů. A nemyslete si, že jen ženy chtějí hnízdit! I muži by někdy rádi spočinuli v náručí ženy trvale a nejenom občas, i když je k tomu vedou poněkud sobečtější důvody – rádi by měli po ruce servis, přece jenom žehlení košil a nákupy nejsou jejich parketa. Ale zase na druhou stranu – být úplně singl, nemít s kým zajít do společnosti či za přáteli, je smutné – v takové chvíli si někteří mohou připadat neúplní nebo dokonce méněcenní. Tak proč si za tím účelem nepořídit partnera? Je ale třeba podotknout, že pokud se dvojice schází pouze za účelem sexu, pak o žádné soužití nejde. S mingles to nemá nic společného….

Foto: 123rf.com