Také jste s nadšením uvítali novou sezonu farmářských trhů? Vzhledem k dlouhé zimě, bude sklizeň tuzemských farmářů opožděna minimálně o měsíc, někteří odborníci odhadují dokonce i šest týdnů. Až tedy zítra uvidíte na trzích prodávat čerstvou zeleninu, nenechte se napálit!

Vloni touto dobou sice už naši zemědělci sklízeli jarní cibulku, listovou zeleninu a v polovině dubna první květák. Letos asi vyjedou na pole místo traktorem raději sněžnou rolbou. Nemohou sázet ani brambory, které by za obvyklého počasí už nyní pěkně zapouštěly kořínky v řádcích. Ptáte se, jak se tedy může na trzích čerstvá zelenina objevit? Jednoduše – není z polí českých farmářů. Naši zemědělci mají nyní k dispozici pouze skladovanou zeleninu, čerstvou opravdu nemají kde vzít. Naštěstí čerstvá zelenina není to jediné, co mohou farmáři nabídnout, a tak farmářská tržiště i přes nepřízeň počasí zahájila provoz takřka po celé republice. A jejich natěšení příznivci hned vyrazili na nákupy. Největší poptávka je po domácím pečivu, kvalitních uzeninách a mléčných výrobcích.

razitko_60x60_FIN2_2012

Důvěřuj, ale prověřuj Ale kde získat záruku, že je zboží opravdu přímo od producenta? Zjistěte si, jestli je váš trh členem Asociace farmářských tržišť ČR nebo je zde alespoň dbáno na dodržování kodexu farmářských tržišť. V některých obcích totiž pořadatele zajímá jen to, zda trhovec zaplatil za místo, Asociace však prodejce prověřuje a dohlíží na to, co se na takto označeném tržišti prodává. Když nachytají některého trhovce při opakovaném podvodu, stánek musí zavřít. A když farmářský trh ve vašem okrese takovou záruku nenabízí?

7881554_l

Vezměte si na pomoc obyčejný selský rozum a držte se několika zásad:

– přemýšlejte, které produkty mohou skutečně v daném ročním období v Česku vyrůst

– dívejte se, jakou firmu má prodejce u stánku uvedenou (pozor na překupníky, vybírejte si stánky, kde je jasné, že jde přímo o farmáře)

– prohlížejte zboží a uvažujte – naleštěné stejně velké papriky, rajčata v květnu či okurky jako podle pravítka ležely nejspíš ve velkoobchodním skladu a patří na pulty supermarketů. Na trhu dejte raději přednost přirozeně „nedokonalým“ tvarům.

– obyčejná jablíčka, která chutnají vosám (nebo v nich bydlí červík) budou určitě hodnotnější než naleštěná chemická jablka, na jaké jsme zvyklí z obchodních řetězců. Těm dávají přednost pouze lidé, ostatní živočichové se jim vyhnou obloukem.

– povídejte si s prodejcem, ptejte se, odkud které zboží pochází a neumí-li vám jasně odpovědět, jděte jinam.

– nebuďte zhýčkaní a dejte přednost mladému celeru se zbytky hlíny, který ještě ráno trůnil na záhonku před jeho pečlivě omytým, ale už poněkud unaveným starším kolegou. Umyjte ho (stejně jako ostatní zeleninu či ovoce) až před konzumací.

– zeleninu vybírejte podle vitality její natě, ta vám o čerstvosti své nositelky prozradí nejvíc

A rada na závěr: Nebojte se být nároční! Vyžadujte kvalitu, ale také za ni buďte ochotni zaplatit. Vyplatí se vám to! Kvalitních potravin totiž stačí sníst méně, a přesto z nich získáte větší dávku energie, než z jídla plného „neškodné“ chemie.

Foto: 123rf.com a archiv