Představit to nejlepší z aktuální íránské kinematografie v čele s mezinárodně ceněnými snímky, ale také vzdát hold výjimečné práci současných íránských filmových tvůrců. To je cíl v pořadí již třetího ročníku Festivalu íránských filmů.

Od 8. do 12. ledna si budou moci návštěvníci kina Světozor a Bio Oko vychutnat více než dvě desítky hraných i dokumentárních snímků. Dramaturgie ve svém výběru neopomněla ani populární kategorii krátkých filmů. Významnou novinkou letošního ročníku je Soutěžní sekce, ve které se o přízeň mezinárodní poroty a publika utká sedm celovečerních snímků.

Celý festival odstartuje ve středu 8. ledna v 19.30 ve velkém sále kina Světozor úvodní projekcí nesoutěžního snímku Skromné pohoštění. Slavnostní zahájení se uskuteční za osobní účasti režiséra filmu a zároveň člena festivalové poroty Maniho Haghighiho. Skromné pohoštění může zprvu působit jako pouhé sledování jízdy popudlivého páru po horských silničkách, obdarovávajícího chudáky penězi, postupně ale přechází do místy expresivní studie lidských duší. Jedná se o Haghighiho dosud nejúspěšnější film a zároveň je citelným odklonem od zažité podoby íránské kinematografie.

Zvláštní pozornost si zaslouží také další z celovečerních snímků, který není součástí soutěžní sekce - Minulost režiséra Asghara Farhadiho. Jeho oscarový film Rozchod Nadera a Simin měli diváci možnost vidět v rámci prvního ročníku festivalu a nyní jim pořadatelé předkládají jedinečnou příležitost zhlédnout další ukázku jeho tvorby, která je aktuálně mimo jiné nominovaná na Zlatý Globus. Minulost vypráví příběh Íránce, jenž cestuje do Paříže, aby zde se svou bývalou ženou dořešil problémy týkající se jejich rozvodového řízení. Zatímco se snaží do života své bývalé ženy vnést trochu klidu, vyplouvají na povrch další temná rodinná tajemství.

V soutěžní sekci se pak objeví další zajímavé snímky: Kostka cukru, Zasněžené sosny, Parvíz, Beze mne, Večírek u Kamiho, Manželství pana Mahmoudího a Není úniku.

Vstupenky v ceně 100 Kč je možné zakoupit na www.kinosvetozor.cz či prostřednictvím stránek festivalu www.iranianfilmfestival.cz.

Foto: Archiv