Spirituální učitel Deepak Chopra přijel poprvé do Prahy a dnes večer povede v Lucerně přednášku o zdravém a úspěšném životě. My jsme si s ním popovídali o věcech mezi nebem a zemí pěkně mezi čtyřma očima… 

Na co se mohou těšit účastníci vaší přednášky? Lekce nese název Budoucnost zdravého a úspěšného života. Budeme diskutovat a rozebírat různé aspekty dobrého života, tedy kariéru, finance, společnost, fyzický stav, spiritualitu… Je to obravdu velmi široké téma. Ale chci se pustit i trochu hlouběji a zaměřit se na vědomí, fantazii, kreativitu a osvícení.

Co si myslíte, že dnešní společnosti nejvíce chybí? Moderní svět zápasí s mnoha věcmi – bojuje s ekonomikou, lidé nemají práci, necítí se bezpečně, máme tu války, terorismus, klimatické změny, dokonce vymírají některé živočišné druhy. Nežijeme v dobré době. Lidská rasa udělala z našeho světa jeden velký nepořádek a zmatek.

Je vůbec možné s tím něco dělat? Cítím, že jediné řešení je, že každý začne sám u sebe. Nikdo nemůže říct ostatním, jak milovat, když sám nezná lásku. Nikdo nemůže učit ostatní úspěchu, když úspěch nezakusil…

Myslíte si, že světu chybí láska? Podle mého názoru lidé nedokáží přijmout sami sebe a milovat se takoví jací jsou. Proto mají problém s láskou. Pokud si jste jistí sami sebou a milujete sami sebe se vším všudy, pak jste přirození a pro své okolí přitažliví. Ale pokud cokoli předstíráte, způsobujete si problémy. Klíčem k lásce je přirozenost. Nejdůležitější je lásku umět projevit, nehledě na to, co si pomyslí ostatní. Umět projevit lidem své uznání. Dát najevo, že vám na nich záleží. A v tu chvíli zapomenout na sebe, protože nejde o vás, ale právě o ty ostatní. Takže namísto toho, abyste hledali toho pravého nebo tu pravou, snažte se být tím pravým.

_VLK5134

Foto: Vladan Krumpl