Nenechte si ujít příběh hollywoodské hvězdy a držitelky Oscara Grace Kelly, která se vzdala své oslnivé kariéry a odešla do zcela neznámého světa. Na samém vrcholu slávy, kdy jí Hollywood a diváci leželi u nohou, se provdala za monackého knížete Rainiera III. a stala se navždy Grace – kněžnou z Monaka.

V hlavní a titulní roli Grace září Nicole Kidman, film natočil Olivier Dahan, autor oscarové Edith Piaf. Snímek Grace, kněžna monacká oplývá úchvatnou výpravou a kostýmy a nabízí dramatický silný příběh ze světa bělostných paláců, osvětlených kasin, půvabných kabrioletů, kvetoucích zahrad, dechberoucích plesových šatů a také intrik a politiky.

Příběh Grace Kelly je možná nejoslnivější romancí dvacátého století, film ale nepostrádá nosný a dramatický příběh. Zachycuje totiž období, kdy se Grace Kelly musí ještě jednou rozhodovat mezi Hollywoodem a svou životní rolí kněžny. Odehrává se roku 1962, šest let po aristokratické svatbě století, v době, kdy ji sám Alfred Hitchcock pozval zpátky k natáčení, aby si zahrála v jeho připravovaném filmu Marnie. Její muž Rainier III. (Tim Roth) a celé knížectví je v té době ve sporu s francouzským prezidentem de Gaullem a dokonce hrozí, že Monako bude mocnou Francií anektováno. Grace se v této vyhrocené době musí rozhodnout, zda půjde za svým osobním snem a vrátí se do Hollywodu a jeho záře reflektorů, anebo vytrvá ve státnické roli, která je každým dnem obtížnější. Vyžaduje totiž podstoupit nesmlouvavý boj za osud a samotnou existenci malé, ale hrdé země.

Vášeň vs kariéra „Můj film není životopis, ale portrét ženy v konkrétním momentu jejího života,“ zdůrazňuje francouzský režisér Olivier Dahan, který úspěšně uvedl na filmové plátno i jinou divu s dramatickým osudem, Edith Piaf. „Je to příběh umělkyně, která rezignovala na svou vášeň, opustila svou kariéru. V Edith Piaf jsem vyprávěl vlastně příběh přesně opačný. V obou případech jde ale o hrdinky, které se těžko přizpůsobují svému prostředí. A právě to je hlavní problém, s nímž se Grace Kelly v této době potýkala.“

„Grace Kelly mě fascinuje!“ říká představitelka titulní role Nicole Kidman. „Především mě zajímala cesta, kterou Grace během roku 1962 urazí – od herečky ke skutečné vládkyni. Myslím, že Grace si od začátku uvědomovala, že na dvoře hraje největší roli svého života. Považovala to za svůj osud a byla ochotna se mnoha věcí vzdát. Ale když jí po několika letech Hitchcock nabídl návrat do Hollywoodu . . . kdo by nezačal pochybovat?“

Foto: Archiv