Renomovaný filmař James Cameron o filmu Gravitace prohlásil, že je nejlepším sci-fi všech dob; překvapivě tedy tak odsunul na vedlejší kolej film 2001: Vesmírná odyssea Stanleye Kubricka z roku 1968.

Režie Gravitace se ujal poměrně neznámý mexický režisér Alfonso Cuarón, jenž natočil filmy Mexická jízda, Potomci lidí či třetí díl Harryho Pottera. Scénář k filmu prý chystal se svým synem Jonasem několik let a v prvním kole měla hrát hlavní roli Angelina Jolie. Postupně se vystřídalo několik adeptek (například Scarlett Johansson či Natalie Portman) a nakonec roli vědkyně Ryan Stone, která je ve vesmíru poprvé, získala Sandra Bullock. Mnohé to překvapilo, ale nutno říct, že se své role zhostila se ctí. Zdatně jí přihrává Georgie Clooney jako veterán Matt Kowalski.

GV-FP-0127r

Anotace a trailery, které film doprovázejí, jsou natolik nic neříkající, že vlastně nevíte, co máte čekat – kromě toho, že se dva lidé ocitnou v prázdnotě vesmíru. Předpokládat lze, že jim bude docházet kyslík, že se ocitnout v palbě meteoritů či vesmírného smetí… ale nic víc vás nenapadne. Proto ani nelze nijak naznačit nebo převyprávět děj, díky tomu, že se během devadesát minut nemůže v mezihvězdném prostoru zas tak moc stát. Že jde o přežití, je nasnadě, víc vám ale neprozradím!

GV-FP-0077rv2

Film si nejlépe vychutnáte ve 3D, ale ani obyčejné plátno mu neubere nic z jeho působivosti. Po celou dobu vás bude napadat: „Jak tohle mohli natočit?“ tím spíš, že si režisér libuje v dlouhých záběrech lidiček ve skafandru plujících prostorem. Stejně tak působivé jsou záběry satelitů a konečně i naší matičky Země. Jestli je Gravitace nejlepší sci-fi všech dob, nelze posoudit. Někomu může připadat trochu rozvláčná, někdo na ni najde třeba i nějaké mouchy či místa, která působí nepřesvědčivě či nereálně, ale každopádně její velké plus je v tom, že vypráví příběh, který je realistický, příběh, který by se mohl stát. Jen mě napadá, pokud byl Cuarón k natočení filmu Potomci lidí inspirován P.D. Jamesovou, nebyl to Ray Bradbury a jeho povídka Kaleidoskop, kdo mu vnuknul nápad o astronautech ztracených ve vesmírné prázdnotě? Kdo ji zná, nejspíš si na ni vzpomene, vy, kdo ji neznáte, přečtěte si ji. Najdete ji ve sbírce Slunce a stín.

Foto: Warner Bros