Potřebujete se zbavit přebytečných kil nebo jste si dali předsevzetí zhubnout a teď to nejde? Boj s nadbytečnými kily je sice možné zahájit kdykoliv, ale zrovna zima odtučňovací kúře moc nepřeje. S jakými nástrahami je nutné počítat?

Ať děláte, co děláte, taky v zimě vždycky pár kilo přiberete? Nejde ovšem o žádnou záhadu. Jedním z obranných mechanismů těla vůči chladu je totiž hlad. K výrobě tepla potřebuje tělo více energie, a tu si doplňuje právě z jídla. Na rozdíl od letních měsíců si ale vybíráme pokrmy bohatší na kalorie. Pokud je nespálíme fyzickou aktivitou, začnou se pod kůží usazovat tukové zásoby. K dalším úskalím patří únava a špatná nálada. A východiskem je opět přejídání!

Co tedy máme jíst?

Odborníci na výživu doporučují konzumaci pěti porcí ovoce a zeleniny denně, jednou z nich může být i stoprocentní ovocný džus nebo zeleninová šťáva. Nemusíte se však vzdát ani kávy! Jak to? Zelená káva s kardamomem je zdravou alternativou klasické černé kofeinové kávy, která podporuje spalování tuků tím, že zpomaluje vstřebávání cukrů z potravy. Dodává energii a povzbuzuje, což zejména při hubnutí bude potřeba. Kardamom nejen, že znásobuje účinky zelené kávy, neboť příznivě ovlivňuje trávení, ale navíc pomáhá při plynatosti a vyčerpanosti. Nezapomínejte na rýži, mořské a sladkovodní ryby, kuřecí maso.

Pocit hladu utiší potraviny bohaté na vlákninu. Jezte celozrnné pečivo, luštěniny, zeleninu a ovoce. Díky vláknině se tělo i dobře vyčistí a zbaví škodlivin. Pokud chcete oblafnout hlad na delší dobu, vsaďte na jogurty a jiné zakysané mléčné výrobky. Ty navíc podporují zdravé trávení.

Buďte v pohodě

Zima je i psychicky náročnější. Chybí sluníčko a pochmurné počasí zhoršuje náladu. Mnohdy se to řeší zvýšenou konzumací sladkostí. Kousek kvalitní hořké čokolády si můžete dopřát dopoledne, ale pak by to chtělo zvolit vhodnější variantu pro zlepšení nálady. Například vyzkoušet blahodárné účinky Bachovy květinové terapie – esence s příznačným názvem Energie pomáhá rychle a účinně bojovat s nedostatkem energie a znovu navrací energii i nadšení. A také se dostatečně hýbejte, to je základ!

Foto: Archiv