Víte, jak nám, bělochům říkají Číňané? Velké nosy! Ale ještě větší nos má nosál, který žije volně v přírodě Střední a Jižní Ameriky. V poslední době se stává i oblíbeným domácím mazlíčkem.

Jsou v oblibě i lidští „nosatci“? Určitě! Vzpomeňte třeba na oblíbence Cyrana z Bergeracu nebo na roztomilého kloučka Pinoccia…

Nos za miliony Někomu jeho nos vadí, jiný na něm postaví svoji kariéru. Gene Hackman prohlásil: „Mám nos jako bramboru, a co má být?“ Reagoval tak na hloupé nařčení na začátku jeho herecké dráhy, že se na stříbrné plátno moc nehodí. Náš Karel Effa, který proslul jako rádce v pohádce Pyšná princezna, zákeřný pistolník z westernové parodie Limonádový Joe nebo špeh ve filmu Adéla ještě nevečeřela, byl komediant každým coulem, nos nenos.

A pak jsou tací, kteří si svůj čichový aparát dokonce nechali pojistit. Ilja Gort, který je majitelem známého francouzského vinařství v Bordeaux a zároveň se věnuje výrobě tulipánových vín, si ho v přepočtu 120 milionů korun! Pojistnou smlouvu prý uzavřel poté, co slyšel o muži, který při autonehodě přišel o čich. Podle dohody však nesmí Ilja jezdit na motorce, asistovat vrhači nožů ani boxovat, jinak mu pojišťovna v případě úrazu nic nevyplatí.

Opera(ce) na téma NOS Tříaktovou operu s epilogem Nos zkomponoval Dmitrij Šostakovič. Děj se odehrává v polovině 19.století v Sankt Petěrburgu, tedy v Petrohradě. Úředník Platon Kuzmič Kovaljov se jednoho dne probudí a zjistí, že mu chybí nos. Ten objeví na svém ranním krajíci chleba jeho holič a v domnění, že ho uřízl nějakému zákazníkovi, hodí nos do řeky. Kovaljov jde na policii nahlásit ztrátu a cestou spatří nos v uniformě státního rady. Nos se s ním však jako se svým podřízeným odmítá bavit. Nakonec nos zatkne policie, lékař jej však nedokáže přišít. Jednoho dne se nos zase ocitne uprostřed Kovaljovova obličeje tak náhle, jako kdysi zmizel.

Dnes už lékaři nos přišít umějí. Unikátní operace, při níž přišili jedenáctiletému chlapci nos, který mu ukousl a posléze sežral pes, proběhla v Brně. Ukousnutý nos nejprve vyňal z psího žaludku veterinář, lékaři jej posléze vydezinfikovali a ošetřili a poté chlapci přišili. Část nosu měl pes v žaludku již dvě hodiny, proto byla již značně natrávená, avšak lékaři prohlásili, že chlapcův nos bude úplně v pořádku. 

Nos zachránili i jedné pacientce v Šumperku. Žena propadla do skleníku a rozbitá skleněná tabule jí amputovala kus nosu. Rodina ji přivezla až tři hodiny po úrazu a nos prý ležel ve skleníku při teplotě vyšší než 30 stupňů Celsia. Přesto se operace podařila! 

Jaké z toho plyne ponaučení? Dejte si na svůj nos pozor – nestrkejte ho tam, kam nemáte!

Majitele slavných českých nosů si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Foto: Archiv