Svátek svatého Valentýna rozděluje českou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory. Jedni s radostí vítají, že mají tu možnost dát 14. února svému partnerovi najevo, že jej milují. Na druhé straně existuje stále mnoho těch, kdo tento importovaný svátek bojkotují. Dokazují to například mnozí z herců oblíbeného seriálu Cesty domů.

„Svatý Valentýn? To je pro mě americký svátek. Vendy by jej možná slavila, já jej přijímám spíš s rezervou,“ říká o své seriálové roli Petra Horváthová. „Baví mě ty kýčovité věci, které se tu k Valentýnu prodávají, ale vlastně ho spíš neslavím,“ dodává. Mnohem víc ji totiž potěší, když dostane na 1. máje pusu pod rozkvetlým stromem. „Valentýna tak nějak přejdu, navíc budu ten den hodně pracovat,“ uzavírá herečka.

Podobně mluví i nová posila „cesťáckého“ týmu Filip Blažek. „Nikdy pro mě nic extra neznamenal. Možná až teď v posledních dvou třech letech koupím své paní kytičku nebo domluvím, že půjdeme na večeři,“ říká. Valentýna nepovažuje za náš svátek. S oblibou proto vzpomíná na 1. máj, kdy obvykle jezdíval na tenisový turnaj, kde byla vždycky hojnost rozkvetlých třešní. „Tak jsem se držel té tradice a vždycky jsem svou ženu pod rozkvetlou třešní políbil. Kdybych zapomněl, asi by ji to velmi mrzelo,“ dodává s tím, že ji raději překvapuje průběžně celý rok. „V Cestách domů sice hraju prevíta, ale v civilu jsem pořád romantická duše,“ směje se Blažek, který hraje nového policistu Marka Černého.

Stejně tak i Tereze Kostkové Valentýn nic moc neříká. „Ten svátek k nám byl uměle implantován a já ho jako svátek necítím,“ říká. Každý svátek je podle ní jen dohoda mezi lidmi, jaký den se bude něco slavit. „Je potřeba v této tradici vyrůstat, aby to člověk opravdu cítil a neslavil něco jen formálně. Já takové věci nesnáším,“ dodává přesvědčeně. „A zrovna láska si nezaslouží být oslavována jen v nějaké specifické dny, měla by být všeplatná a každodenní,“ míní Kostková. Když už má ctít svátek lásky, je to pro ni 1. máj. Ten má spojený s Máchou, majálesy a polibkem pod rozkvetlou třešní. „Ale svátek lásky se nemusí týkat jen partnera, ráda napíšu 1. května esemesku mámě nebo sestrám či kamarádkám a popřeju jim krásný první máj, ten lásky čas,“ vysvětluje sympatická herečka.

Například „český Belmondo“ Martin Kraus se netají tím, že je velký romantik. Ani jemu „dovozový“ svátek mnoho neříká. „Nelíbí se mi, když mi kdokoliv nebo cokoliv určuje, kdy mám nebo nemám dávat najevo svou lásku. Zdá se mi to povrchní, já slavím svátek lásky celý rok,“ vysílá směrem k fanynkám. „Nepotrpím si na nějaká přehnaná vyznání lásky a nedokážu moc říkat, jak někoho miluju. Svou lásku spíš dávám najevo tím, jak se chovám,“ dodává Kraus.

Foto: Archiv; profimedia.cz