Podle psychologů by měla být dovolená ideálně třikrát v roce, a to jednou za tři, čtyři měsíce, abychom se měli stále na co těšit.

V dnešní době málokdo umí doopravdy odpočívat. Během týdne pracujeme od úmoru, mnozí si ke svému hlavnímu zaměstnání ještě přiberou další, ať už kvůli penězům, nebo protože mají zájem i o něco jiného, než je jejich hlavní pracovní náplní. Po večerech se věnujeme rodině, koníčkům, sportu. A o víkendu doháníme všechno to, co jsme přes týden nestihli. Někdy si připadáme jako závodní koně, kteří se ženou přes překážky k cíli.

Za hranice všedních dnů Psychologové se přou o to, jak dlouhá by měl být, abychom si skutečně odpočali. Většinou tvrdí, že deset až čtrnáct dní, ovšem pokud zvolíte delší verzi, pak si ji asi těžko užijete třikrát do roka. Málokdo také odjede v zimě na hory na čtrnáct dní, takže za ideální stav je považováno dva až tři týdny v létě, týden až deset dní v zimě doplněno prodlouženým víkendem. Během kterého ale nebudete dělat generální úklid ani okopávat zahrádku, ale vyjedete si za hranice všedních dnů.

8439228_l

Odpočatý zaměstnanec  Po revoluci se stalo módou nebrat si vůbec žádnou dovolenou. Podnikatelé tvrdili, že na to nemají čas, zaměstnanci zase proto, aby vypadali, že jsou zapáleni pro věc. Mám-li být upřímná, ani já jsem dlouhá léta žádnou dovolenou neměla – a jednotlivé dny, kdy není člověk právě v zápřahu, se skutečně za dovolenou, kdy by si měl člověk odpočinout, nedají počítat. Když už ale na svoje zdraví a načerpání nových sil nemyslíme my, měl by na ně myslet náš šéf. Správný šéf totiž ví, že odpočatý zaměstnanec udělá mnohem víc práce než ten, který jede den po dni bez perspektivy toho, že na nějaký čas vysadí.

A jaká by měla být dovolená, aby skutečně měla smysl?

  • Ideálně bez počítače
  • Ještě ideálněji bez internetového připojení
  • Úplně nejideálněji bez mobilního telefonu

Moderní technologie nás ale doženou už téměř na celé planetě. Jak to vyřešit, pokud právě nemáte šanci jet do Amazonie nebo Antarktidy? Jednoduše. Všechny technické vymoženosti necháte doma. Pokud už musíte mít telefon, pak bez internetu. Stejně tak si nevezmete s sebou mobilní DVD přehrávač či iPod. Naplánujete si povalování s knížkou, pochody přírodou nebo stavění hradu z písku, kdy vaší JEDINOU starostí bude, aby vám ho příboj nezbořil či někdo nerozšlápl.

Foto: 123rf.com