Herečka Ivana Jirešová (37), milovnice jógy a hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě se podělila o nedávné zážitky z Himalájí, kam odletěla na měsíc pomáhat místní škole jako učitelka dramatické výchovy. A vzala s sebou i manžela Viktora Dyka s dcerou Sofií.

„Do Malého Tibetu jsem se dostala díky své kamarádce a lektorce bikramjógy Lence Jaklové, která se mě letos v lednu zeptala, jestli nechci jet do Tibetu pomáhat učit děti. A já jsem ani na okamžik nezaváhala,“ vysvětlila Ivana, jak se k daleké cestě dostala.

„Dlouho jsem cestu do Asie plánovala, ale kvůli dceři jsem neustále vyčkávala. Tady se spojilo příjemné s užitečným. Mohla jsem s sebou vzít i Sofii, která zjistila, jak se žije v Ladakhu a jako bonus jsme mohly cestovat a pomoci dětem.“

Právě pomoc v tomto hornatém a velmi chudému regionu severní Indie byla tím hlavní motivem cesty. „Cílem cesty byla malá horská vesnička Mulbekh v Ladakhu, kde Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy Spring Dales Public School. Letos jsme dokončili stavbu nových učeben a internátu, kterou posvětil dokonce sám 14. Dalajláma, prozradila své hlavní poslání Ivana a jedním dechem vypráví, jak probíhala výuka tibetských školáků.

„Měly jsme společně s Lenkou připravený výukový plán zaměřený na angličtinu a dramatickou výchovu. Vybrala jsem Mauglího, protože charaktery zvířat výborně korespondují s lidskými vlastnostmi. Co jsme nikdo z nás netušil, jak budou děti učenlivé, otevřené a jak budou reagovat. Velmi příjemně nás překvapily – jsou úplně stejné jako děti, které znám. Jen nejsou tolik 'zanesené' počítači,“ svěřila se coby učitelka svými dojmy Ivana Jirešová.

„Dostaly jsme od pana ředitele velkou pochvalu, protože prý nikdy neviděl 40 dětí na jevišti dodržovat takovou disciplínu. To pro nás byla opravdu velká satisfakce,“ směje se Ivana. Své místo v dobrovolnickém výukovém kursu měl i zpěvák a muzikálový herec Viktor Dyk. „Viktor dětem vybral píseň 'Life is Life', která je v rytmu reggae, a ta se jim velmi zalíbila. Po deseti dnech drilování se ji tři kluci naučili na kytary a odehráli ji společně s Viktorem na závěrečném koncertě,“ líčí Dykova manželka Ivana.

Čas v Himalájích věnovala celá rodina i cestování, raftingu a trekům do hor. „V celém svém životě jsem neviděla krásnější přírodu, než je v Kašmíru. Z okna auta jsme pozorovali pasoucí se divoké koně u horské říčky, ovce a kozy na stráních té panenské přírody. Zapůsobila na mne i místní města a buddhistické chámy a 'svatostánky', kterým se říká stupy. Krásné město Leh, kam se dá přiletět z Dillí, je pro mě takový tibetský Český Krumlov – všude spoustu obchůdků, výborných restauracích, intelektuálů a muzikantů z celého světa. Kouzelná je zdejšíbuddhistická památka Shanti stupa, zvláště při východu slunce nebo večer je krásně nasvícená,“ uzavírá své vyprávění Ivana Jirešová.

Foto: Archiv