Jako módní návrhářka musím umět poradit každé ženě, co jí sluší. Při prvním kontaktu s klientkou musím být schopna identifikovat, jaký typ postavy má a hned si urovnat, jaké střihy jí sluší. A tyto schopnosti bych ráda naučila i vás. 

K tomuto tématu mě přivedla návštěva dvou kamarádek u mě v ateliéru – obě měly stejný vkus a sáhly po stejném modelu. Jedné padnul jak ulitý, ale té druh vůbec neseděl a naopak zdůraznil její nedostatky. Čím to? Je to dáno proporcí našeho těla. Podle toho se postavy dělí do šesti skupin.  Pokud si osvojíte jednoduchá pravidla, která v podstatě vycházejí z principů optických klamů, věřte, že se vám bude lépe nakupovat a váš styl dosáhne dokonalosti.

A jaké jsou typy postav? Určitě už jste někdy slyšely o dělení na hrušku, jablko, obrácený trojúhelník, diamant, přesýpací hodiny a obdélník.

20130513_205407

Hruška

Charakteristika: Úzká ramena, menší poprsí, poměrně štíhlý pas, boky a stehna výrazně širší a to často až o několik konfekčních velikostí.

Co nosit: Obecně platí – zdůrazňujte své přednosti! Pozornost tedy přitáhněte na horní polovinu těla, naopak boky a nohy se snažte upozadit.  Tímto se snažíme přiblížit se k ideálnímu typu postavy, kterým jsou přesýpací hodiny, tedy pověstné 90 – 60 – 90. Noste tedy velké výstřihy, nebojte se výrazných barev a vzorů na topech a blůzách, které by měly být přiléhavé. Nebojte se ani vycpávek a výrazných náhrdelníků. Pokud milujete volány, které jsou momentálně in, jděte do nich. Kalhoty volte v tmavších odstínech a rovném střihu.  Vaší postavě potom budou slušet šaty střižené ve vyšší pasové linii, protáhnou vám totiž nožky, které se tak opticky zeštíhlí. Sukni vybírejte vždy polopřiléhavou a ze splývavějších materiálů.

Nikdy neoblékejte: Uplé a vzorované kalhoty nebo obtažené mini. Vyhněte se i zbytečně volným tunikám a pozor na bokovky!

Která celebrita je typická hruška?  Jennifer Lopez

Ze své postavy rozhodně nemusíte být nešťastná. Udělejte ze svých ženských křivek přednost jako Jennifer, ta si své velké pozadí nechala dokonce pojistit a je na něj náležitě pyšná!

 

Více o autorce:

veronika Sophistic

Veronika Benešová Úspěšná módní návrhářka vystudovala Ateliér textilní tvorby na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Během studií absolvovala několik stáží, v tuzemsku například u designérky Beáty Rajské a několik dalších v Německu a Rakousku. Každý rok pořádá módní přehlídky, věnuje se zakázkové tvorbě a vytváří originální oděvy v rámci své značky Sophistic by Veronika. Jedním z jejích fantastických výtvorů je například variabilní triko Amébis.

Foto: Archiv a 123rf.com