V dnešní době je zcela běžné, že se můžeme sem tam svěřit do rukou korektivních dermatologů – ať už jde o preventivní odstranění mateřských znamének či vyhlazení vrásek. Samotným zákrokem ale cesta ke kráse zdaleka nekončí. Jak se správně starat o vzniklé ranky a předejít jizvám a hyperpigmentaci?

Bezprostředně po laserovém zákroku jde hlavně o to, aby se do rány, jenž může být i otevřená a krvácející, nedostaly žádné bakterie. Dermatolog by vás měl na rozloučenou vybavit náplastmi a receptem na antibiotický zásyp (např. Framikoin). Jím ošetřujte ránu ráno a večer. „Narušená a podrážděná pokožka se rychleji zatáhne a začne se na ní tvořit ochranný strup, jenž je v tu chvíli dostačující ochranou,“ říká MUDr. Karolína Kykalová z kliniky Esthesia.„Hlavně se nesnažte stroupek předčasně odstranit, protože by hrozilo, že se hojení zkomplikuje a následně vznikne viditelná jizva, protože ještě nebude dostatečně vytvořená nová vrstva pokožky,“ dodává dermatoložka. Když nakonec strup samovolně odpadne, je na čase vytáhnout kosmetické pomocníky, aby se narušené místo na kůži ztratilo beze stopy.

Nezbytná regenerace Nápravě pokožky zásadně napomůžou speciální krémy obohacené o silně regenerační složky jako thermální voda, vitamíny E a A,  měď a zinek. Velmi se nám osvědčil multifunkční balzám Cicaplast Balzám B5 od La Roche Posay nebo Cicabio krém od Biodermy. Natírejte jej lokálně na postižená místa ráno a zejména večer. Přes den je zásadní ochránit ranky před UV zářením, protože by mohly zpigmentovat. Kdo by stál o tmavé flíčky? Proto se zásobte arzenálem produktů s nejvyšší možnou ochranou. Přípravky by měly mít výhradně SPF 50+!

Ochrana před sluncem Vyzkoušet můžete speciálně vyvinutý krém pro potřeby pleti po laserových zákrocích Photoderm Spot Krém SPF 50+ od Biodermy či ochrannou tyčinku na citlivá místa Capital Soleil balzám SPF 50+ od Vichy. Fungují opravdu spolehlivě. Boj s nežádoucí hyperpigmentací posílíte ještě dermatokosmetickým make-upem se stejným faktorem, jež koupíte v lékárně. Nám se zamlouvá textura Kompaktního make-upu s SPF 50 od Avéne, který je k dispozici v praktickém kompaktním provedení se zrcátkem a houbičkou, takže ho můžete nanášet kdykoliv a kdekoliv.

 

Foto: 123rf.com a archiv