Stále ještě existují různá „doupata“, která se vydávají za salony krásy. Místo krásné pleti a relaxace si z nich ale můžete odnést nepříjemný pocit pohoršení a zklamání i zbytečně ztenčenou peněženku.
„Nedávno mi náhle vypadl program na večer, a proto jsem se rozhodla, že toho využiji k návštěvě kosmetičky. V mém oblíbeném salonu ovšem neměli volný termín, tak mi nezbylo nic jiného než zkusit štěstí jinde,“ popisuje začátek své poměrně nepříjemné zkušenosti čtyřicetiletá Klára. Na internetu si našla několik salonů, ale protože potřebovala kosmetické služby narychlo, uspěla jen v jednom. „Zpětně si uvědomuji, že všechno bylo od začátku špatně – pochybné webové stránky i tvrzení majitelky salonu, že má volno kdykoli…“
Klára přesto zariskovala a do salonu se objednala. „V domluvený čas jsem dorazila na uvedenou adresu, kde se ovšem nacházelo květinářství. Zeptala jsem se prodavačky, kde bych našla kosmetiku, a ke svému zděšení jsem se od ní dozvěděla, že jsem správně.“ Květinářka následně zamkla obchod a vyvěsila ceduli „Přijdu hned“. Pak Kláru zavedla do komůrky, kde byly ušmudlané ručníky, lehátko přikryté vypelichanou dekou a několik neidentifikovatelných lahviček s kosmetickými přípravky.
Podobné praktiky se bohužel rozmáhají také v oblasti korektivní dermatologie, a dokonce i plastické chirurgie. Plastiku očních víček nebo aplikaci dermálních výplní dnes ženy i muži považují za standardní záležitost, s čímž ovšem souvisí i zvýšené riziko, že „kápnete“ na šarlatány, kteří nemají správnou kvalifikaci.
Pozor na slevy
Kvůli slevě pak máme tendence přehlížet to podstatné – kvalitu a odbornost. „Není neobvyklé, že výkony, které jednoznačně patří do rukou lékaře, v jistých zařízeních provádí v lepším případě zdravotní sestra, v horším dokonce kosmetička,“ popisuje situaci MUDr. Ivo Menšík. Nespokojenost s výsledkem je v takovém případě to nejmenší, co pacientkám hrozí. Po zpackaném zákroku jsou mj. nucené vyhledat další, tentokrát skutečně odborné pracoviště, kde jim pomohou odstranit následky nepovedených zákroků. Nejde přitom jen o vydané náklady na druhou operaci, ale i o další zátěž pro tělo.
Není klinika jako salon
Kromě vzdělání vámi zvoleného odborníka je velmi zásadní také prostředí, ve kterém se zákroky provádějí. V posledních letech se tak totiž děje i v nezdravotnických zařízeních, jež se na první pohled „tváří“ jako kliniky. Ve skutečnosti jde ale o kosmetické salony či rehabilitační centra. Jaká rizika vás zde mohou potkat? „V zařízeních, která nejsou registrovaná jako zdravotnická zařízení, rozhodně nelze provádět chirurgické výkony. Podle platné legislativy jde o nezákonné poskytování zdravotní péče s příslušnou trestní sazbou,“ uvádí MUDr. Bohumil Zálešák, Ph.D., místopředseda České společnosti plastické chirurgie a národní sekretář Mezinárodní společnosti estetické chirurgie. „Pro klienta to znamená, že podstupuje invazivní výkon na místě, kde není žádný dohled hygienické služby a nemohou být garantovány nezbytné požadavky na bezpečnost a asepsi.“
Hned při prvním kontaktu se zařízením, kde se chystáte podstoupit chirurgický zákrok, se proto zajímejte o jeho status. Možná namítnete, že třeba v případě aplikace botulotoxinu či kyseliny hyaluronové není nutné být až tak obezřetným zákazníkem, ale ani v tomto případě neskákejte každému na „špek“. Když prozkoumáte internet, zjistíte, že procedury tohoto druhu nabízejí různé typy salonů, včetně těch kadeřnických, a – jak ukazuje v úvodu zmíněný příklad Kláry – někdy třeba i květinářství. Tam si kupujte květiny, ale krásu rozhodně ne!