Jedna z nejúspěšnějších zpěvaček na česko-slovenské hudební scéně, Jana Kirschner, přichází po třech letech s ojedinělým hudebním projektem Moruša.  

Album je rozděleno na dvě části – Biela a Čierna. První s názvem Moruša Biela“ vyjde již 15. listopadu ve spolupráci se slovenským vydavatelstvím Slnko Records. A právě „Morušu Bielu“ Jana představí na unikátním a jediném pražském koncertě v tomto roce 4. prosince v Divadle Archa. Na podiu se sejde celkem 14 muzikantů z Čech a Slovenska.

„Spojením lidí z různých žánrů vznikla velmi zajímavá kapela, taková energická směs lidí, kteří by se zřejmě za jiných okolností nikdy nepotkali,“ vypráví Jana Kirschner a dodává: „Pro nás pro všechny je to výzva a já doufám, že se nám podaří vytvořit něco neopakovatelného.“

Jana Kirschner - foto Bet Orten

 Producentem celého projektu je Eddie Stevens, známý ze spolupráce s Roisin Murphy, Moloko nebo Zero 7. Pod jeho dohledem vznikl jakýsi „rodinný orchestr“, ve kterém se potkali housle, akordeon, violoncello, marimba, klarinet nebo cimbál. Na projektu spolupracovali skvělí muzikanti známí ze světa klasické hudby – Miloš Valent, Marcel Comendant, Jozef Ľupták, Boris Lenko, Braňo Dugovič a mužský pěvecký kvartet. Anglickou část reprezentovali známí studioví hudebníci Rob Mullarkey, Tom Skinner a Nathaniel Keen. Spolu s Janou Kirschner nahráli více než 100 minut originální autorské hudby.

„Dlouho jsem cítila, že symbolem tohoto projektu by měl být strom. Strom pro mě znamená dětství, mojí zem, mojí řeč, mojí identitu. Věděli jsme, že dostat 100 minut hudby na jedno album není reálné. A v tu chvíli se mi v hlavě objevila Moruše. Strom, který znám ze zahrady mojí babičky. Černá a bílá. Dvě alba, dva světy. A bylo to,“ vypráví Jana Kirschner a dodává „Je to slovenské album. Ale jsem přesvědčená, že díky jeho originalitě, poetice a výjimečnému talentu našich muzikantů se nám podařilo vytvořit něco, co zaujme a přesvědčí publikum kdekoliv na světě.“

Vstupenky seženete buď online na www.archatheatre.cz, v pokladně Divadla Archa anebo v síti Ticketpro.

Další koncerty v České republice jsou naplánovány na jaro příštího roku, kdy by měla vyjít i druhá část „Moruša Čierna“.

Foto: Martin Plášek a Bet Orten