Zima pomalu končí a organismus potřebuje pořádnou očistu. Pokud nejste fanoušci detoxikačních kúr a nechcete investovat do speciálních produktů, máme pro vás dobré zprávy! Příroda sama poskytuje potraviny, které vám pomohou s jarním restartem.

Představujeme vám Top 10 darů z přírody. Zařaďte je do svého jídelníčku co nejčastěji!

Citróny – Stimulují uvolňování enzymů a vitamínu C a pomáhají přeměnit toxiny do formy rozpustné ve vodě, aby mohly být snadněji odstraněny z těla. Podněcují také činnost jater a čistí krev!

Ředkvičky – Jsou plné živin a představují skvělý zdroj vitaminů B3, B6 a C, obsahují také beta-karoten, hořčík, vápník, zinek a železo. Napomáhají játrům a žlučníku rozkládat toxiny a v nich obsažená vláknina je velmi přínosná pro trávení a vylučování.

Jablka – Pomáhají stimulovat produkci žluči, kterou potřebují játra k přeměně toxinů. Rozpustná vláknina obsažená v jablku, tzv. pektin, je užitečná při odstraňování řežkých kovů a nežádoucích látek z těla. Ujistěte se však, že jíte bio jablka, bez pesticidů.

Zelená zelenina – Potřebujeme ji kvůli vysokému obsahu chlorofylu. Ten zbavuje tělo toxickýxh látek, těžkých kovů, herbicidů a pesticidů. listová zelenina, brokolice, salátové okurky, celer, kapusta a další pomáhají při očistě organismu, zvyšují obsak kyslíku, čistí krev a jsou základními stavebními kameny zdravého jídelníčku.

Česnek – Především v syrovém stavu je naprosto fantastický. Má silné antivirové, antiseptické a antibiotické vlastnosti. Česnek pomáhá stimulovat játra výrobou detoxikačních enzymů, které pmáhají filtrovat toxiny z trávicího systému.

Mořské řasy – Obsahuje silné antioxidanty, které posilují trávicí systém. Kyselina alginová pak pomáhá absorbovat toxiny ze zažívacího traktu. Mořská řasa disponuje také širokou škálou minerálů.

Brokolice – Její klíčky stojí rozhodně za pozornost, obsahují totiž důležité fytochemikálie a jsou tak výživnější, než vyzrálá brokolice. Stimulují detoxifikační enzymy v zažívacím traktu a jsou také silnými antioxidanty.

Zelený čaj – Další skvělý zdroj antioxidantů, z nichž zásadní část tvoří katechiny. Ty zvyšují činnost jater. Krom toho zelený čaj podporuje plodnost.

Artyčoky - Zvyšují produkci žluči a tím očišťují a chrání játra. Mají také mírný močopudný účinek a napomáhají tak odvodu toxinů z těla. Mají také vysoký obsah vlákniny.

Koriandr – Naprosté eso ve zbavování se těžkých kovů (které mohou vést k depresím, rakovině či problémům se štítnou žlázou). Chemické sloučeniny obsažené v koriandru tyto toxiny přímo navážou, následně je uvolní z krve, tkání i orgánů a nasměrují je ven z těla.

Foto: 123rf.com