Každý chce, aby mu helma slušela, perfektně ladila se zbytkem lyžařského vybavení, ale to bohužel nestačí. Na prvním místě jde o bezpečnost. Najít helmu, která by maximálně chránila to, co nosíme v hlavě, a zároveň jsme se v ní cítili sebejistě a cool není jednoduché. Projděte si tipy nejlepších sportovců:

1. Hlava pěkně přilepená Při výběru helmy se řiďte radou legendárního skokana Jiřího Rašky: „Když spadneš, helma tě nesmí praštit. Musí co nejlépe přiléhat. Pak se energie nárazu rozloží do celé helmy a o to méně do hlavy.“ Takže pamatujte! Žádná volná místa. Helma musí perfektně přiléhat na hlavu. TIP: Při zkoušení lyžařské helmy zkuste hlavu i zaklonit, předklonit a všímejte si, jestli vás někde neomezuje v pohybu, nebo netlačí.

2. Žádné tlačení I když by měla helma přiléhat, nesmí vás tlačit. Ze špatné helmy vás tak akorát bude bolet hlava. Své o tom ví i jeden z našich nejlepších sjezdařů Ondra Bank, se kterým jsme vyvíjeli jednu naši helmu," říká Simon Friedrich, produktový manažer značky Relax. Sám si žhavým drátem „vykrajoval“ polystyren tak, aby mu helma co nejlépe seděla. A že má Ondra "náročný" tvar hlavy.

3. Skryjte čelo Dbejte na to, aby helma kryla čelo. I když pod ní nosíte čepici, šátek nebo kuklu, vždycky je čelo v nějaké mezeře. Je pak vystavené proudu vzduchu, ledu a sněhu. A to často smutně končí rýmou zaraženou v dutinách, nohama v kýblu horké vody a s lyžováním je utrum.

4. Brýle + helma = Parťáci Lyžařské brýle a helma musí lícovat a nenechávat zbytečné mezery. Právě v oblasti čela, ale také spánků. Správně sladěné brýle s helmou vyřeší většinu problémů s nachlazením dutin!

5. Lehká jako pírko Zapomeňte na těžkopádné helmy. Váha nerovná se bezpečí. Zejména u dětí. Jejich hlava je poměrně velká a těžká, oproti jejich malému tělíčku. Lehká helma pak tolik nezatěžuje jejich krčky.

6. Stop pocení Správná helma má mít účinný a propracovaný systém odvětrávání.  A to kvůli tomu, aby se vám nepotila hlava a vy jste okamžitě po jejím sundání neofoukli.

7. Detailní pomocníci Až budete svištět svahem, brýle sundané z očí, určitě nechcete, aby vám někde po cestě ulétly. Správná helma by tak měla mít sponu na uchycení pásku lyžařských brýlí. Pak je můžete sundávat do aleluja a víte, že o ně nikde nepřijdete.

8. Styl nade vše Konečně se dostáváme k poslednímu kritériu. Měla by vám helma slušet? Ne! Měla by vám sakra slušet! Musí se vám líbit. A vy se v ní musíte líbit sami sobě. Jedině tak budete zářit na svahu. Helma s vámi musí být spjatá jako dobré jídlo. Musíte se na ni těšit kdykoli na ni jenom pomyslíte.

Dětské a juniorské helmy

Při výběru dětské helmy je důležitá hmotnost, proto převládá technologie výroby ABS Hard shell – lepení. Kvůli snadné manipulaci je odvětrávání již zabudované. Holčičkám bude určitě slušet růžová helma s tučňákem, kluci zase mohou zkusit brázdit svahy stejně jako rolba na modré helmě. Větší lyžaři se snaží být většinou za každou cenu nepřehlédnutelní a helmy v neonových barvách jim v tom určitě pomohou.

Foto: Shutterstock