Jezdíte stále na benzín nebo na naftu? Vyzkoušejte ekonomicky výhodnější a ekologicky zajímavější stlačený zemní plyn, tzv. CNG.  

Jeho prodej meziročně roste o desítky procent, například v Praze se zvýšil v roce 2013 prodej oproti předchozímu roku o 45% a dosáhl 3,05 milionu m3. Jen v hlavním městě jezdí zhruba 2,5 tisíce CNG vozidel.

Pražská plynárenská, a. s., zaujímá mezi plynárenskými společnostmi přední místo v prosazování zemního plynu v dopravě. Pro lepší zajištění komfortu pro řidiče vozidel na zemní plyn se staví další plnicí stanice a automobilky nabízejí nové modely aut na zemní plyn.

V celé  České republice je 55 veřejných CNG plnicích stanic s maximální vzdáleností mezi nimi 200 km, z toho 8 v Praze Navíc, nabízená sériově vyráběná CNG vozidla jsou dvoupalivová, a tak i v případě vyčerpání nádrže na zemní plyn lze bez problémů pokračovat v cestě standardním způsobem, na benzín. Kdo jezdí na zemní plyn, jsou jeho náklady ve srovnání s benzínem přibližně poloviční.

Vyzkoušejte na vlastní kůži Pokud si chcete na vlastní kůži vyzkoušet vozidla CNG, zajeďte do pražské Michle, kde společnost Pražská plynárenská provozuje první CNG autopůjčovnu v České republice. Pro zájemce je připraveno 40 CNG vozidel značky FIAT a Iveco. K dispozici jsou menší auta do města – FIAT Panda, Punto Evo, rodinné auto FIAT Multipla, ale třeba i dodávka Doblo Van nebo menší nákladní vůz pro převoz materiálu nebo stěhování – Iveco Daily. Zájemci si mohou v praxi vyzkoušet, jak se CNG do vozidla plní, jeho jízdní vlastnosti např. dojezd, spotřebu, ekonomiku provozu. Bezpochyby největší předností těchto vozů jsou nízké provozní náklady. Většina zákazníků si již CNG auto podruhé nepůjčuje, ale pořizuje si svoje vlastní. Jezdit na zemní plyn se vyplácí!

Foto: Archiv