Máte rádi bylinky? Chtěla byste je používat v kuchyni, ale nevíte, jak na to? Inspirujte se rozhovorem s Ingou Bylinkinou, lektorkou semináře Světové byliny a Superfoods v Akademii léčivé výživy.
Inga Bylinkina je absolventem Academy of Healing Nutrition v New Yorku. Práce s bylinami je jí blízká již od dětství. Byliny patřily k nejčastěji používaným léčebným metodám v jejím okolí a vždy ji zároveň také velmi přitahovaly. Od roku 2005 studovala u mnoha bylinkářů a léčitelů používajících tradiční čínskou medicínu. Hodně času tráví ve své kuchyni – laboratoři, kde vymýšlí vlastní léčivá jídla, tonizující elixíry, bylinné receptury a přírodní kosmetiku.
Kdy jste se začala zajímat o léčivé byliny a Superfoods?
Narodila jsem se a vyrostla v Rusku. Pamatuji se, jak moje babička, když jsem byla malá, vařila bylinkové čaje, připravovala domácí léky, pracovala na zahradě a brala mě do lesů, kde jsme sbíraly různé plody a houby. V kuchyni i zahradě byla neuvěřitelně tvůrčí. Když jsem ji jako dítě navštěvovala, vždy mě uvítala nějakým chutným, barevným odvarem z bylin a květin. Večer, to byl opravdu rituál, mi připravovala koupel plnou vůní a solí na znamení respektu a lásky k vlastnímu tělu. Hýčkala mě vlasovými maskami a masážemi přírodními oleji… Tyto okamžiky ve mně zůstávají jako taková magická vzpomínka. Nikdy jsme nepoužívali farmaceutické léky, a když se někdo z rodiny necítil dobře nebo onemocněl, nejprve jsme se uchylovali k přírodním přípravkům. Bylinám jsem vždy plně důvěřovala a ráda jsem si s nimi už od malička hrála.
Jaká byla vaše 'bylinková' cesta?
Během studia na Akademii jsem se poprvé dostala do kontaktu s taoistickým učením o posilování zářícího zdraví a dlouhověkosti. Zejména jsem se věnovala tomu, co taoisté nazývají „tonizující byliny“, a moderní věda „adaptogeny“. Začala jsem je pravidelně užívat, dělala jsem si čaje, přidávala je do jídla, které jsem si sama vařila, do koktejlů ze super potravin a dalších elixírů. Posun, který jsem zaznamenala ve vlastním zdravotním stavu, byl neuvěřitelný. Okamžitě jsem zatoužila se o tuto zkušenost a vše, co jsem se o tonizujících bylinách a některých léčivých houbách naučila, podělit s ostatními. Začala jsem proto sama učit a pořádat workshopy, nejdříve ve Spojených Státech a nyní také v Evropě. Nyní při práci s klienty kombinuji různé postupy, k nimž patří vyvážená strava, přírodní léčivé prostředky, byliny či speciální tonizující byliny. Učím je, jak se o sebe dobře starat, vysvětluji jim strategie životního stylu a vždy se také věnujeme hledání myšlenkových forem a vzorců, které nejsou v souladu s jejich duchovní cestou.
Proč bychom se měli zajímat o Superfoods?
Žijeme v úžasné době, kdy máme přístup k exotickým rostlinám z celého světa. V posledních letech vtrhly „super potraviny“ jako vichřice na trh se zdravými potravinami. Snad každý dnes zná kustovnici, kokosový olej, semínka chia a na scénu vstupují stále nové a nové produkty. Je úžasné zkoušet stále nové věci, experimentovat s novými potravinami a opravdu mě to baví. Ale na druhé straně si myslím, že je nesmírně důležité něco se o těchto potravinách naučit – odkud k nám přicházejí, kde rostou ve svém přirozeném prostředí a jakou mají energetickou povahu. Nejde jen o jejich výživový obsah. S těmito vědomostmi pak můžeme dělat chytrá rozhodnutí a vybírat si super potraviny podle toho, co naše tělo potřebuje, podle ročního období a dlouhodobých zdravotních cílů.
Prozradíte nám typy na pokrmy, kterými ideálně začínat každý den?
Zima je obdobím roku, kdy je potřeba udržovat se v teple a posilovat odolnost organismu vůči různým nachlazením a chřipkám. Zima je také obdobím, které je v tradiční čínské medicíně spojeno s ledvinami a močovým měchýřem, a tak je skvělá k obnově a doplnění energie těchto orgánů. Já si teplo udržuji díky silným kaším, které si vařím z celých zrn, dýní a sušeného ovoce nebo čínských bylin. V léčivé výživě používáme tradiční pokrm, kterému se říká jook (džuk) nebo congee (kondží). Většinou se dělá z rýže, někdy také z jiných obilovin, a určitých bylin s výraznými výživnými, energetickými a adaptogenními vlastnostmi. Já často používám kozinec blanitý (astragalus), pazvonek dangšen (codonopsis), cicimek datlový (jujube), semínka lotosu, longan, kustovnici, náprstník (rehmannia), vlašské ořechy a jedlé kaštany, které pomáhají zahřívat tělo, vytvářejí energii, krev a posilují imunitní systém. Den ráda začínám šálkem teplého čaje z gynostemmy (ženšen pětilistý), který prolije zažívací ústrojí a otevře žaludek, připraví ho na příjem potravy. Často si dělám elixír z teplého čaje z gynostemmy, s přidáním některých medicinálních hub, bylinných prášků a super potravin, jako jsou mucuna, maca, semínka chia, lucuma nebo mesquite. A také mám na snídani moc ráda misku dobré miso polévky s mořskými řasami, houbičkami shitaké, pohankovými nudlemi a různou zeleninou. Nasytí mě, uspokojí a uzemní pro den naplněný prací.
Jaká je vaše osobní životní filozofie?
Obvykle říkám, že „život je proces“. Jedná se o proces, během něhož se rozvíjíme, rozkvétáme v květ svého překrásného pravého já. Je to proces organický a nelze jej uspěchat. Miluji svůj život, protože mi dává příležitost k růstu, možnost seberealizace a rozkvétání v každém mém projevu. Máme úžasné fyzické tělo, které je dokonalým a nesmírně složitým nástrojem, jehož prostřednictvím na sebe naše duše vzájemně působí se světem kolem nás. Naše tělo zná odpověď na všechny naše otázky. Každý den se snažím soustředit na to, jak se cítím uvnitř, jak se cítí moje duše a jak se cítí moje srdce. Kořen veškerého zdraví je v mozku, kmen v emocích, listy a větve v těle. Květ naší duše kvete, když spolu všechny části spolupracují.
Foto: Archiv