Také jste rozšířili řady nadšenců, kteří se nebojí trávit v kuchyni hodiny pilováním svých kulinárních dovedností? Pak si jistě chcete výsledky svého snažení zdokumentovat – ať už pro vlastní vzpomínku, do své sbírky receptů nebo pro inspiraci přátel na sociálních sítích.

K focení jídla je dobré přistupovat podobně jako ke krajině. Vnímejte tvary, barvy, struktury. Pokud je obsah talíře členitější, je dobré, aby měla výsledná kompozice pozadí a popředí. Toho dosáhnete fotografováním ze strany, je dobré vyzkoušet si různé úhly. Naopak více ploché pokrmy – polévky, koláče apod. mohou velmi dobře vypadat focené kolmo shora.

Nebojte se pracovat s malou hloubkou ostrosti. Tím dosáhnete ostrého zobrazení detailu, na který zaostříte, zatímco okolí zůstává neostré. Podpoříte tím nejdůležitější místo na pokrmu. U většího počtu stejných kousků (zákusky, kanapky atd.) využijte rytmus, tedy opakování stejného tvaru v obrazu. Citlivě zakomponujte doplňky, jako jsou sklenice, příbory nebo dekorace, dosáhnete tím přirozeného dojmu.

Dnes je možné vybírat z široké palety příslušenství, které pomáhá rozšířit možnosti digitální fotografie o mnoho dalších funkcí a specifických přístupů. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností (jako je třeba 35 mm f/1,8 DX nebo 50 mm f/1,8) vynikají vyšší světelností, a proto pomáhají k lepším výsledkům i za horších světelných podmínek. To vám opět pomůže při práci s hloubkou ostrosti.

Objektivy s pevným ohniskem mají většinou lepší optické vlastnosti než ty se zoomem, ale bohužel se s nimi nedá ostřit na příliš blízké předměty. Pro focení z blízka je proto vhodný makroobjektiv, který zaručí špičkové zachycení detailů. Mezi makroobjektivy jsou dobrou volbou například 40 mm f/2,8 DX, případně 85 mm f/3,5 VR DX.

Běžné osvětlení místnosti někdy není pro kvalitní fotku dostačující, proto je dobré dopomoci si vhodným bleskem, jako je například SB300. Nenastavujeme jej však přímo na focenou scénu, ale vždy odrazem. K tomu se používají odrazné desky, které ale hravě nahradíte čtvrtkou bílého papíru nebo i talířem.

Pro udržení fotoaparátu maximálně v klidu a bez otřesů je neocenitelným pomocníkem stativ. Pokud navíc využijete kabelovou spoušť MC-DC2 nebo dálkový ovladač ML-L3, máte jistotu, že nebude foťák v momentě stisku spouště nijak roztřesený. Díky tomu můžete využít i nižší citlivosti ISO a snížit tak na minimum rušivý šum ve výsledné fotce.

Foto: www.nikon.cz