Už několik let je patronkou sdružení Debra, které pomáhá lidem trpícím jedním z nejsložitějších dermatologických onemocnění, tzv. nemocí motýlích křídel. Jak sama říká, pod tímto poetickým názvem se skrývá naprosto nepoetické onemocnění.

"Dlouho jsem přemýšlela, jak povědomí o tomto problému co nejlépe zprostředkovat široké veřejnosti. A tak vznikl kalendář spojený s velkoformátovou výstavou fotografií. Celý výtěžek jde na potřeby pacientů," nechala se slyšet Jitka Čvančarová. I když má plno práce a s partnerem Petrem Čadkem vychovává dceru Elenku, vždy si najde čas pomáhat. "Mám spoustu energie, a to považuji za dar. Nedokážu jen tak nečinně sedět."

"Lidé, kteří trpí nemocí motýlích křídel jsou pro mě velkou inspirací a zaslouží si naši lásku. Za poslední roky se nám podařilo otevřít celospolečenskou debatu a pomalu odstranit hrozbu sociálního vyloučení pro lidi, kteří touto vzácnou chorobou trpí. Právě to je pro ně totiž mnohdy bolestnější než samy příznaky nemoci. I proto jsme za letošní téma zvolili blízkost. Chtěli bychom ukázat, že není potřeba se našich pacientů bát a že i objetí, byť vzhledem ke křehkosti jejich kůže opatrné, jim uleví,“ upozorňuje na potřebu nemocných oblíbená herečka.

Na nádherných fotografiích Lucie Robinson se letos objevili Jiří Bartoška, Dan Bárta, Aňa Geislerová, Tomáš Klus, Lejla Abbasová, Jan Hřebejk, Robert Vano, Pavlína Němcová, Tomáš Sedláček, David Koller, Martin Veselovský a Michal Horáček. Prohlédnout si je můžete v naší fotogalerii.

Foto: Herminapress a Lucie Robinson