Jižní Morava je právem druhým nejnavštěvovanějším krajem hned po Praze a počet turistů nadále stoupá. Jeden z nejkrásnějších koutů naší země je přímo nabitý turistickými cíli. Na návštěvníky tu čeká bohatá historie, folklór, architektura, přírodní unikáty a mnoho dalšího.
Jihomoravský kraj tak má vše, co ostatní kraje, navíc ale nabízí skvělá kvalitní vína a nádhernou krajinu posetou vinohrady, které jí dávají jedinečný charakter. Vinařská turistika tak přináší nejen relax, ale i zážitky a vzpomínky, které si navíc lidé mohou v lahvích přivést domů a vybavovat si je při dlouhých večerech ještě měsíce poté.
Vinný fenomén Typickou atmosféru jižní Moravy zažijete bezesporu ve sklepních uličkách. Na Moravě je jich přibližně stovka, což rozhodně není málo. Sklepní uličky jsou fenoménem jižní Moravy. Soubor vinných sklepů a lisoven, který je většinou umístěn mimo obec, je místem, kde vinaři přeměňují hrozny v lahodné víno. Některé mají až stovku staveb a vytváří tak celou sklepní osadu. Ať už jsou sklepní uličky menší či rozsáhlejší, společným atributem je, že to v nich žije. Pohostinnost vinařů je známá věc, a proto, když zavítáte do některé ze sklepních uliček, nebojte se zaklepat a okoštovat pohárek.
Vzhůru do sklepů! Každá z vinařských podoblastí má nějakou „top“ sklepní uličku. Na Znojemsku ji najdete v Novém Šaldorfu-Sedlešovicích. Jde vlastně o dvě – větší v Novém Šaldorfu s názvem Modré sklepy a menší v Sedlešovicích. Typickým znakem vinařských staveb na Znojemsku je kombinace hrubozrnné omítky s hladkými orámováními (šambránami) kolem dveří a oken. Ve sklepě č. 47 na návštěvníky čeká zajímavá výstava „O víně a písku z Modrých sklepů“, kde se dozví veškeré zajímavosti místní sklepní uličky.
Na Mikulovsku se vydejte jednoznačně do Pavlova. Nadsklepní vinařské domy s renesančními a barokními jádry, jenž jsou soustředěny zejména v České ulici a v ulici Na Cimbuří, jsou krásnou a ojedinělou ukázkou venkovského baroka. V místních sklepech ochutnáte nejčastěji aromatická, kořenitá vína s ovocitou svěžestí, jejichž chuť pochází z unikátního vápencového podloží Pálavy.
Ve Velkopavlovické podoblasti se vyplatí zajet do Bořetic. Soubor 260 sklepů, který tvoří celou vesničku vinných sklepů pod Kraví horou, se nachází asi půl kilometru od samotných Bořetic. Sklepy jsou uspořádány do dvou hlavních ulic – Horní a Dolní Frejd. Sice zde nenajdete tradiční průčelí, ale zase je tu velmi živo a turisté si zde přijdou na své.
Na Slovácku zrají především hrozny bílých aromatických odrůd. Ochutnejte je v Nechorách, kde v současnosti naleznete 410 sklepů, některé zdobené malovaným žudrem (klenutý přístavek před vchodem do stavení). Ve sklepě č. 72 mohou návštěvníci shlédnout výstavu "O nechorských sklepech a búdách", která přibližuje historii místní sklepní uličky a folklor.
Kromě výše jmenovaných je ale sklepních uliček mnohem více a každá má svou jedinečnou atmosféru. Až zavítáte na jižní Moravu, najděte si tu svoji! Více o sklepních uličkách najdete na www.vinazmoravy.cz.
Foto: Archiv