Čím víc přiznaného potrubí, šroubů, oprýskaných nenahozených cihel, betonu, případně plechu, tím víc nefalšovaný industriál, tudíž ideální hnízdečko pro vyznavače tohoto poněkud extravagantního stylu. Vysněným cílem jeho fanoušků je bydlet v loftovém bytě v bývalé továrně. Právě tam syrový interiér nejlépe vynikne – ve světle proudícím skrz dělená okna s kovovými rámy, pod neuvěřitelně vysokými stropy v obrovském open space, který je členěný pouze několika betonovými sloupy.
Bydlení v loftu je životním stylem. Tvrdí to architekti, kteří je projektují, i jejich majitelé. Stěhují se do nich lidé s osobitým vkusem a zároveň plnou peněženkou. Nezapomeňte, že stometrový loft se považuje za malý, (přestože se prodávají i padesátimetrové byty označované za lofty). Vedle metrů obytné plochy připočtěte další na terasu či zahradu. Zeleň do rekonstruovaných továrních objektů patří, aby zpříjemnila industriální prostředí.
Ač se u nás začaly bývalé továrny na loftové byty rekonstruovat už před lety, příliš typických loftů tady nenajdete. Na to jsou Češi příliš konzervativní. Raději se na ně zajeďte podívat do New Yorku či Londýna. Tady se už v 60. letech do rozpadlých továren stěhovali umělci. Neměli peníze na byty v centru, tovární haly byly nevyužité a bylo v nich dost světla i prostoru na ty nejšílenější umělecké performance. A protože se s výstředními umělci rádi přátelí konzervativní boháči, zalíbilo se i jim bydlení ve velkém otevřeném prostoru. Z bohémského životního stylu se tak stal postupně luxus. A je tomu tak dodnes.
Průmyslový vzhled ovšem expanduje do interiérů i mimo loftové byty, tudíž si ho můžete dopřát klidně v paneláku a v podstatě za hubičku. Zvlášť, když jste vyznavači DIY (udělej si sám) trendu. Moderní je navíc míchání stylů. Industriální interiér tak oživí např. retro a vintage prvky. Nemusíte se bát ani kombinace s trochou venkovské romantiky. Ostatně i pro ni je typická patina a vše, co se neblýská novotou. Většina zařizovacích předmětů v industriálním interiéru však nakonec stejně vypadá, jako by je někdo přinesl z továrního provozu – místo stolku ponk, kovové židle a jako úložný prostor nezbytné skříňky, které mívali dělníci v šatnách vždy uvnitř pečlivě zdobené vystříhanými obrázky z hanbatých časopisů. A spí se kde? No samozřejmě v posteli postavené z europalet!
Industriální šmrnc vašemu interiéru může dodat i pár dobře zvolených doplňků, jako je např. stylové osvětlení – tovární lampy visící ze stropu a stojací reflektor, jenž zaměřuje kužel svého světla do středu dění. Parádu udělají též obrovské „nádražní“ hodiny pověšené nejlépe na cihlové stěně zbavené veškeré omítky. Jako sedáky, stolky nebo pouhá dekorace se zase dají využít různé staré kanystry, kovové barely, plechovky… Na jejich zušlechtění se můžete podílet sami, anebo si koupit čisté a voňavé imitace těchto průmyslových „odpadků“ v designových obchodech, které se samozřejmě trendům přizpůsobují.
Foto: Archiv