Není nad to si nakoupit čerstvou zeleninu a ovoce přímo od pěstitele. Na farmářských trzích však najdete mnohem víc! Ať už zatoužíte po kvalitních klobáskách, čerstvém sýru, bylinkách nebo kuřatech z domácího chovu…

Zážitek na Náplavce

Sobotní farmářské trhy na pražském Rašínově nábřeží se pomalu stávají společenskou událostí. Lidé si sem chodí nejen nakoupit, ale posedět u latté v Mamma Coffee a pochutnat si na vynikajícím grilovaném candátovi. Ostatně, kde už by vám měla čerstvě připravená ryba (opravdu jeden z nejlepších candátů v Praze) chutnat víc, než na břehu řeky Vltavy s kulisou Vyšehradu, železničního mostu a Císařské louky v pozadí.

Kvalita na Jiřáku

Kromě farmářů se sezonní nabídkou, kteří na náměstí Jiřího z Poděbrad prodávají každou středu, pátek a sobotu, čeká zákazníky na jaře i speciální prodej bylinek nebo jahod. A zopakovat by se měla také loňská veleúspěšná návštěva italských farmářů (zákazníci vykoupili jejich zboží za pouhé 4 hodiny!).

Kopie - DSC03697

Pro zeleninu do Plzně

Plzeňské farmářské trhy se letos chtějí zaměřit víc na prodej zeleniny. Snad i proto na jejich webu najdete mnoho užitečných informací. Nás zaujala zejména tabulka s přehledem období, kdy jednotlivé druhy zeleniny a ovoce dozrávají (vzhledem k letošnímu počasí ji však berte s rezervou a zejména jarní zeleninu si v duchu posuňte o měsíc dál). www.plzensketrhy.cz

Za tradicí do Brna

Sedm století starou tradici brněnského Zelného trhu nepřerušila ani léta totality a celý zbytek republiky Brnu tento úžasný trh upřímně závidí. Protože je to ale trh opravdu velký a není farmářský, musíte zde při nákupu víc přemýšlet a „svého“ prodejce si najít. Navíc se chystá rekonstrukce náměstí, takže se zelináři přestěhují na Moravské náměstí. Farmářské trhy se v Brně konají v části Františkánské ulice zvané Římák.

Foto: Lenka Dvořáková a Občanské sdružení Archetyp