Přes 80% Čechů přečte alespoň jednu knihu za rok. Když tedy lásku k písmenkům zprůměrujeme, pak na jednoho člověka připadá sedmnáct knih.

Češi byli vždycky nadšenými konzumenty literatury, pamětníci dodnes s nostalgií vzpomínají na socialistické čtvrtky, kdy byly dávány do prodeje nové knihy. Ti nejodvážnější stáli frontu už od půlnoci, nejčastěji na autory typu Artur Halley, Dick Francis a Agatha Christie či Ed McBain. Takových knih se totiž tisklo omezené množství – aby zbyl papír na národní umělce. Dnes se už o knihy nepereme, pro vydavatele je naopak skvělé, pokud zájem čtenářů překračuje vytištěný náklad. Mohou je pak vydávat znovu a znovu…

Knihy pro vás Právě včera, v rámci Velkého knižního čtvrtku, se mohli nadšení čtenáři potěšit dvanáctkou knižních novinek, které v rámci akce opět pečlivě vybrali a připravili přední čeští nakladatelé v rámci knižní distribuce Kosmas. V nabídce je jak soudobá detektivka, tak detektivní historický román, komiks, kniha pro děti či vzpomínková próza. Autory není třeba ve většině případů představovat, jsou jimi Miloš Urban, Lucie Lomová, Irena Dousková, Jo Nesbø, držitelka Nobelovy ceny za literaturu Alice Munroová a další. 

Inspirace pochází z Velké Británie, kde již řadu let mají tradici tzv. „Super Thursday“ – každý rok první čtvrtek v říjnu vychází v jeden den množství zajímavých knižních titulů s potenciálem bestsellerů. U nás máme Velké knižní čtvrtky dokonce dvakrát do roka, na jaře a na podzim.

Tak co, zajdete do knihkupectví, abyste zvedli čtenost v Čechách? Udělejte to. Věřte, že si vyberete a až budete pochodovat mezi tou spoustou barevných přebalů knih, vzpomeňte si na to, jak před lety vášniví milovníci literatury kvůli své lásce „šlapali chodník“…

Foto: 123rf.com