Herci z amerického Texasu, Guy Roberts a Jessica Boone jsou příjemným osvěžením pražské divadelní scény. Přijeli sem před sedmi lety a založili profesionální anglicky mluvící divadlo Prague Shakespeare Company.  

Jejich herecké výkony jsou hodné Oscara, a tak jsme se je rozhodli trochu vyzpovídat.

Jak jste se dostali do Prahy?

Guy: V roce 2007 jsem vedl Shakespearovské divadlo v Austinu v Texasu a dostal jsem od města grant, díky kterému jsem mohl odjet do Prahy a režírovat zde Macbetha. Povedlo se to, i když to byla velmi alternativní produkce. Mnoha lidem se ale představení líbilo. Zbytek příběhu vám bude znít jako klišé – nadruhý den jsem se procházel po Karlově mostě a pomyslel jsem si: 'Wau! Chci žít v Evropě!' Pak jsem několik let pendloval mezi Spojenými státy a Prahou. V roce 2012 jsme jednali s Národním divadlem o spolupráci, a tak jsme se ocitli tady, v divadle Kolowrat. Postupně jsme se stali prvním profesionálním anglicky mluvícím divadlem v Česku.

Jessica: A mimochodem, Guyova babička byla Češka.

Guy: Nikdy jsem ji nepoznal, ale táta mi řekl, že žila na Moravě. Asi proto mám tak rád vinobraní a burčák.

Jak se vám tu žije?

Jessica: Moc se nám tu líbí. A víme, jaká klišé se říkají o Američanech, takže se snažíme nemluvit příliš hlasaítě a halasně se nesmát. Vážně jsme se do Prahy zamilovali, líbí se nám tu kvalita života, vše se zdá snadné. Snažíme se, aby to byla pohoda.

Mluvíte česky?

Guy: Umím říct: "Bílé víno prosím". Ale mám pro češtinu zvláštní respekt a navíc vždy, když se pokouším mluvit česky, lidé kolem mě zastaví a raději chtějí procvičovat svou angličtinu. Jessica je na tom s češtinou mnohem lépe.

Jessica: Ale i ty ses hodně zlepšil.

Guy: Češi mají mocnou zbraň - slivovici. Myslím, že všechny mé útrapy či trapasy, které jsem tady v Česku zažil, měly co dělat právě se slivovicí.

Venus 1

Hrajete pouze v angličtině? 

Guy: Ano, ale drtivá většina našich her má české titulky. Jednu z našich i celosvětově nejúspěšnějších her, Venuše v kožichu, navíc uvedeme v únoru v české premiéře s českými herci. Ta hra je tak fantastická, že jsme se rozhodli ji uvést i v českém nastudování.

Hrajete spolu, vedete Prague Shakespeare Company a zároveň jste partneři v reálném životě. Jak zvládáte být spolu prakticky čtyřiadvacet hodin denně?

Jessica: Myslím, že máme opravdu štěstí, že spolu můžeme trávit spoustu času. Ale neříkám, že to někdy není náročné. Občas chci od něj slyšet něco jako od partnera a on je v pracovní roli, a tak mu musím vždycky říct: 'Hej, který klobouk teď máme na hlavě? Kým teď jsme?'

Guy: Máme opravdu štěstí. A Jessica je navíc fantastická herečka. Je opravdu dobrá.

Přijďte si zpříjemnit předvánoční čas do divadla Kolowrat a vychutnejte si jedinečná představení Prague Shakespeare Company, při kterých se vám bude tajit dech:

  1. prosince - Macbeth
  2. prosince - Venuše v kožichu
  3. a 4. prosince - pohádkový muzikál Into the Woods

Více na www.pragueshakespeare.com

Foto: Archiv