Vzhledem k situaci na Ukrajině se tvůrci limitované kolekce Leeda Red rozhodli dát svým modelům nový rozměr. V Kyjevě i jiných městech hoří ohně, vybuchují granáty a umírají demonstranti, kteří už měsíce bojují za evropské hodnoty. Z obdivu k jejich hrdinství bude veškerý výtěžek z prodeje kolekce věnován na sbírku Ukrajinské iniciativy v ČR.

Dobročinná akce trvá od 20.2. do 20.3.

Kolekce je výsledkem spolupráce autorů různých profesí a zaměření. Lucie Kutálková (Leeda) se spolu s grafickou designérkou Olgou Benešovou rozhodla vytvořit limitovanou edici modelů, která je postavena na aplikaci písma na oděv, jiným způsobem, než je běžné. S použitím vizuálně atraktivního písma Rebecca se na oblečení objevují části miniaturních povídek Johany Švarcové a novináře Pavla Turka (Respekt).

Nejednoznačně poetické úryvky na modelech vždy doprovází visačka s celým příběhem. A i když je autorem jednou muž a podruhé žena, nejde o genderově dělenou kolekci. „Šlo nám o to, aby se slov chopil někdo, kdo je zvyklý s nimi pracovat, dá jim patřičný význam. Zákazník si tak neodnáší jen ‘model s potiskem’, ale i krátký příběh, který byl k tomu účelu napsán“ vysvětluje Lucie. Kromě variabilních pánských, dámských a unisexových modelů, kde text „reaguje“ na způsob, jak si model oblečete, edice zahrnuje i náramky, pásky, tašky a odznaky.

Foto: Dušan Tománek