Léto je od toho, aby člověk trochu zlenivěl a užíval si příjemného počasí venku. Zkuste proto naše skvělé, rychlé recepty, se kterými nebudete muset stát u plotny a náramně si pochutnáte!

Bramborová polévka 

Bramborova polevka s rerichou

Doba přípravy: 30 minut, nutriční hodnota na 1 porci: 216 kcal

suroviny na 4 porce: 500 g brambor, 100 g lučiny, 250 ml mléka, špetka muškátového květu,  ½ šálku lístečků řeřichy (lze nahradit pórkem), sůl

Bramborova polevka s rerichou - suroviny

Brambory oloupejte, nakrájejte je na menší kousky, nasypte do hrnce, zalijte vroucí vodou a osolte (méně než obvykle, protože vodu nebudete slévat – tvoří základ polévky). Rychle přiveďte k varu, pak ztlumte plamen a vařte malým varem pod pokličkou 20 minut doměkka.

Uvařené brambory ve vodě rozmačkejte, přidejte sýr, mléko, všechno dobře rozmíchejte a okořeňte mletým muškátovým květem.

Řeřichu ostříhejte kuchyňskými nůžkami, operte a osušte. Polévku nalijte do talířů nebo misek a jednotlivé porce posypte lístečky nastříhané řeřichy.

Tip: Pokud chcete připravit polévku ještě jemnější, můžete ji rozmixovat.

 

Zapečené žampiony

Zampiony v zapekacich miskach

Doba přípravy: 20 minut + 20 minut pečení, nutriční hodnota: 287 kcal

suroviny na 4 porce: 1 cibule, hrst petrželky (raději hladkolisté), 500 g menších žampionů, 1 citron, 4 vejce, 100 ml 10% smetany, 2 lžíce másla na vymazání zapékacích misek, sůl, pepř

Zampiony v zapekacich miskach - suroviny

Cibuli oloupejte a nakrájejte najemno, petrželku opláchněte, osušte a najemno nasekejte. Žampiony očistěte, případně oloupejte a nakrájejte na plátky. Pokud jsou velké, oddělte nožičky od kloboučků a obojí nakrájejte zvlášť.

Houby dejte do rendlíku, zalijte 300 ml horké vody a lžící citronové šťávy. Přisypte nakrájenou cibuli a nasekanou petrželku. Okořeňte pepřem a solí a pod pokličkou pomalu duste asi 10 minut. Když se voda odpaří, přimíchejte mimo oheň směs smetany a rozšlehaných vajec.

Troubu rozehřejte na 180 °C. Zapékací misky vymažte máslem a rozdělte do nich žampionovou směs. Misky naskládejte do širšího pekáče a do poloviny výšky misek je zalijte horkou vodou. Pečte ve vodní lázni asi 20 minut. Podávejte s pečivem.

Tip: Do vaječné směsi přimíchejte 1–2 lžíce nastrouhaného parmazánu. Výsledek bude o poznání pikantnější.

 

Makarony s tuňákem a olivami

Makarony s olivami

Doba přípravy: 35 minut, nutriční hodnota: 525 kcal

suroviny na 4 porce: 1 stroužek česneku, 400 g cherry rajčat, 40 g strouhanky, 20 g strouhaného parmazánu, několik snítek čerstvého oregana (nebo ½ lžičky sušeného), 40 g panenského olivového oleje, 300 g makaronů, 1 konzerva tuňáka v oleji, hrst vypeckovaných černých oliv, sůl

Makarony s olivami - suroviny

Troubu rozehřejte na 220 °C a plech vyložte pečicím papírem. Do většího hrnce nalijte 3 litry vody, osolte ji a přiveďte k varu.

Česnek oloupejte a nakrájejte na plátky. Rajčata omyjte, osušte a překrojte na poloviny. Česnek i rajčata rozložte na plech, vše osolte, posypte oreganem (trochu si dejte stranou na ozdobu) a směsí strouhanky promíchané s parmazánem. Zakapejte olivovým olejem a pečte asi 20 minut.

Mezitím uvařte makarony podle návodu na obalu. Hotové těstoviny slijte, vraťte zpět do kastrolu a přidejte k nim opečená rajčata se šťávou a tuňáka rozděleného na kousky. Jednotlivé porce podávejte ozdobené olivami a oreganem.

Tip: Místo oliv můžete pro změnu použít kapary.

Foto: Archiv