V poslední době se opět rozšířila obliba letních kin. Letos k tomu přispělo i typicky letní počasí, které lidi vyhání z rozpálených domů a milovníky stříbrného plátna ze sterilních klimatizovaných biografů. 

Historie „letňáků“ u nás se datuje už do dvacátých let minulého století – prvním letním kinem byl biograf Příroda ve Stromovce, kde se během produkce kouřilo, popíjelo pivo a pojídaly párky – nicméně během éry socialistického Československa vymizely a zůstalo jich jen pár, situovaných většinou u autokempů, kde tehdejší výletníci neměli ještě k dispozici notebooky a jiné vymoženosti jedenadvacátého století, takže byli nadšeni, když měli jinou zábavu než mariáš.

Po revoluci se biografy pod širým nebem začaly objevovat, i když poměrně sporadicky. Zřejmě i proto, že jim často nepřálo počasí, rozvoj videokazet a později DVD, i náhlý nástup obřích multikin. To všechno nakonec překonaly a dnes najdete letní kino téměř v každém větším městě. A často nejen jedno. Letos ale bohužel některé z nich spláchla velká voda, takže na letní kino na Občanské plovárně, v Tróji či na Střeleckém ostrově v Praze si budeme muset ještě chvíli počkat.

Netradiční pokoukání Na pražském Smíchově můžete zajít do letního kina hned vedle Meet Factory, které vyrostlo přímo pod dálničním mostem, na place, kde se hromadily nepotřebné věci a harampádí. Jde o unikátní místo, kde se zvuky velkoměsta prolínají s filmovými příběhy a kde je v horkých letních měsících velice příjemně. A nabízejí vám tady ještě další bonusy: za prvé si diváci mohou sami vybrat film, který je zajímá – k dispozici mají tři možnosti – a za druhé jsou kromě běžných míst k sezení i místa k ležení na lehátkách, v upraveném karavanu či na fatboyích.

Na protějším břehu Vltavy v areálu Žlutých lázní vyrostl další „letňák“, který je dokonce zdarma. Promítají se tady každou středu, především italské snímky, a sledování filmu můžete spojit s lenošením na lehátkách a popíjením osvěžujících drinků. A pokud byste se mezitím chtěli ochladit ve Vltavě, proč ne?

Pohyblivé obrázky Český rozhlas „rozjel“ myšlenku letních kin ve velkém a zve diváky do biografu dokonce za pouhých padesát korun! Kulturně se zabavit můžete v Praze v Hybešově ulici v zahradě Českého rozhlasu, kde se promítá denně kromě pondělí. Další kina jsou rozseta po celé republice, namátkou je najdete v Olomouci, Dobřanech, Litomyšli či v Děčíně, kde se promítá dokonce v digitální kvalitě. Všude pamatují na občerstvení, k dispozici jsou i mobilní záchodky. Letní kina Českého rozhlasu jsou v provozu až do začátku září, teď v srpnu od půl deváté večer. A nemyslete si, že vám budou za padesátku nabízeny nějaké vykopávky! Většinou jde o filmy, které měly premiéru nedávno.

Na premiérové filmy pamatují i ve Výletním kině Smíchov na Hořejším nábřeží, kde letní filmový koktejl z toho nejlepšího, co byste měli vidět, namíchala dramaturgie Aerofilms. Pamatují tady i na filmy oceněné na festivalu v Karlových Varech. Každý snímek bývá zpestřen tématickou úpravou prostoru kina, pro diváky zde chytají různá překvapení, nabízejí zapůjčení fatboyů, hlídání dětí… Zkrátka – když jsem zajdete, neprohloupíte!  Jen vás možná zarazí, že se promítá až od deseti hodin večer.

Foto: