Děsí vás přelidněné pláže, spalující slunce, nicnedělání a představa, že celou dovolenou strávíte v uzavřeném rezortu? Pak je pro vás dovolená na ostrově Madeira ideální volbou!

Ve hře byly tři destinace. Když jsme se s přáteli rozhodovali, kam na dovolenou, volili jsme mezi Maltou, soustrovím Kapverdy a Madeirou. Nakonec jsme jednohlasně rozhodli pro poslední možnost a rozhodně nelitovali! Stačily čtyři a půl hodiny letu z Prahy a my se ocitli v rozkvetlé zahradě - ne nadarmo se Madeiře přezdívá Ostrov věčného jara.

madeira-view

Všichni, kdo nemají rádi vedra, tu zaplesají. Ostrov, který administrativně patří k Portugalsku, se může pochlubit průměrnými teplotami okolo 20 stupňů Celsia, přičemž v létě málokdy atakují třicítku. Vody Atlantského oceánu pak rozhodně osvěží, v létě překročí maximálně 23 stupňů. Milovníky "plážové" turistiky pak nepotěší ani fakt, že se na Madeiře klasických pláží nachází jen pár, většinou totiž hory spadají rovnou do moře.

plaz

My měli to štěstí, že jsme vybrali hotel Orca Praia od CK Fischer, který je sice dál od centra hlavního města Funchalu, zato má bazén, na nějž volně navazuje pláž s černým lávovým pískem. Pokud tedy seberete odvahu, máte možnost se zchladit v oceánu, který je v tuto dobu opravdu osvěžující.

levada

Vzhledem k počasí, které se mění každou hodinu a přírodním krásám, ale válení na pláži a u bazénu s klidným svědomím oželíte. Při svých výletech byste rozhodně neměli minout levády - kanály, které slouží k zavlažování sušších částí ostrova. Jejich délka je víc než 2500 kilometrů, přičemž kolem některých z nich jsou upraveny stezky pro pěší turistiku. Vybere si každý! Sváteční turista, ale i ti zkušenější, to samé platí i pro horskou turistiku. Na Madeiře totiž platí, že jedinou rovinou je přistávací dráha funchalského letiště.

espada

Hlavní město není velké, takže centrum projdete za chvíli. Rozhodně byste ho ale neměli minout a v některé z místních restaurací ochutnejte hlubinnou rybu espadu nebo jinou z místních specialit. Zmíněná ryba se loví jen ve vodách kolem Madeiry a v Japonsku a chutná výtečně! Podává se s tradiční omáčkou z madeirského vína, případně s pečenými banány.

trznice

Milovníci ovoce si na ostrově, kde si císařovna Sisi léčila nemocné plíce, vůbec přijdou na své. Vyplatí se navštívit městskou tržnici, kterou si hned zamilujete. Tolik ovoce a zeleniny nejrůznějších druhů a barev jste jistě nikdy neviděli. Jen maracuji existuje asi osm druhů. A vězte, že nebudete kupovat zajíce v pytli, obratní obchodníci vám dají ochutnat. Jen musíte počítat s tím, že plody, které na koupíte většinou nebudou tak zralé jako ten, co vám dali ochutnat.

funchal

Z centra Funchalu se lanovkou můžete pohodlně dostat na vrcholek, kde je situována překrásná botanická zahrada. Ta byla vybudována na místě, kde stály koloniální vily. Právě jejich pečlivě udržované zahrady daly vzniknout kráse, kterou dnes obdivují turisté z celého světa. Až se nabažíte bohatou flórou, můžete vyzkoušet místní specialitu - jízdu na dřevěných saních.

sane

Madeiru lze rozhodně doporučit i těm, kteří kromě výletů hledají také klidné prostředí. Ostrov si totiž pro svou dovolenou vybírajízejména aktivní důchodci, hlavně z Velké Británie, Německa a Skandinávie. Rozhodně proto nehrozí, že byste se na dovolené nevyspali kvůli řevu diskoték nebo rozjařené mládeže. S tím souvisí i neskutečný pořádek v ulicích, který je na poměry jižních zemích opravdu nezvyklý. To poznáte i na veřejných toaletách, které jsou na každém kroku, čisté a navíc zdarma! V tomto ohledu se mají světové metropole ještě hodně co učit!

madeira-view2

Vzhledem k povrchu ostrova možná lidé trpící závratěmi budou mít chvílemi problémy, z vlastní zkušenosti ale vím, že se vyplatí strach překonat. Panoramata a výhledy do krajiny nenajdete nikde jinde než tady, stejně jako množství rostlin, které známe jen z obrázkových knížek. Semínka nebo oddenky některých z nich, včetně národní rostliny strelície, si navíc můžete odvézt do Česka. Stejně tak se vyplatí na funchalském letišti nakoupit pár živých květů, které vás vyjdou na pár korun.

strelicie

A co se ještě vyplatí vidět, zažít nebo vypít? Kromě návštěvy hor, terasovitých políček, mysu Cabo Girao nebo malebné třeba rybářské vesničky Camara de Lobos je to zejména ochutnávka místního rumu a také nápoje poncha, který se z něj vyrábí. V tomto případě si můžete být jisti, že děláte něco pro své zdraví.

Dělá se totiž smícháním rumu, medu a také ovocné šťávy, často maracujové. Výsledkem je osvěžující nápoj, který má ale kolem 25 procent alkoholu, takže opatrnost je na místě. Výtečné je také dezertní víno madeira, které byste si z ostrova určitě měli odvézt. I v případě "obyčejných" vín nikdy nešlápnete vedle. Navíc ceny jsou tu jen o málo vyšší než u nás, u místních plodin i nižší.

Jisti si ale můžete být jedním. Že týden je na návštěvu tohoto šťavnatého ostrova zoufale málo!

pico-de-areiro

Foto: Archiv