Každý den ji snad každá žena na celém světě obléká a existuje bezpočet variací – bílá, černá, tělová, hladká, krajková, s výplní, bez ramínek… Výběr ve spodním prádle a podprsenkách nevyjímaje je dnes obrovský. Tu svoji si najdou ženy sportovně zaměřené, s velkými či malými prsy. Ale vždycky tomu tak nebylo.

Komu vlastně vděčíme za tento úžasný vynález? První záblesky něčeho, co by se dalo považovat za předchůdce podprsenky, se objevili již v dobách, kdy lidé žili v jeskyních a oheň byl jedinou nadějí na přežití. Tyto informace se nám dostávají z nástěnných maleb, které znázorňují ženy, jež si omotávaly kolem hrudníku pásy kůží ze zvířat. Později v Římské říši vyměnili dámy z vyšší společenské třídy kůži za lněnou látku, tzv. mamilare.

Vosí pas vs. pohodlí Ve 14. století se ke slovu dostaly korzety. Zažily jistě svou velkou slávu a stejně jako dnes i tehdy podléhaly módním trendům. Ale i přesto, že díky korzetu si ženy mohly vykouzlit vosí pas, nakonec vyhrála praktičnost a pohodlí. V roce 1914 se jedna osvícená žena jménem Mary Phelps Jacobs chystala na ples a její korzet se prorýsovával pod jejími splývavými šaty. Tzv. naostro ale do tehdejší společnosti jít rozhodně nemohla. A tak vzala dva hedvábné kapesníčky, které spojila tkanicí. Ve společnosti a zvláště pak mezi ženami vzbudila Mary tehdy nemalé pozdvižení, ale nakonec začala svůj Backless Brassiere sama vyrábět a za 1 dolar prodávat. Svůj nápad prodala za 1500 dolarů společnosti Warner Brothers Corset Company of America, která již tehdy vévodila trhu se svými korzety. Pak už vše nabralo rychlý spád. Podprsenka získala kostice a od kostic už zbýval jen malý krůček k dnešní podobě.

A pokud milé dámy tápete, jak vybrat správnou velikost podprsenky, užitečné rady i tapulku velikostí najdete zde.

Více o autorce:

veronika Sophistic

Veronika Benešová Úspěšná módní návrhářka vystudovala Ateliér textilní tvorby na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Během studií absolvovala několik stáží, v tuzemsku například u designérky Beáty Rajské a několik dalších v Německu a Rakousku. Každý rok pořádá módní přehlídky, věnuje se zakázkové tvorbě a vytváří originální oděvy v rámci své značky Sophistic by Veronika. Jedním z jejích fantastických výtvorů je například variabilní triko Amébis.

Foto: Triola a archiv