Když zazní jméno herce Martina Stránského (44), vybaví se většině lidí hlavně fenomenální Dr. House v podání Hugha Laurieho, kterému propůjčil hlas.

"Zkoušel jsem, co by té postavě nejvíc svědčilo. Výsledkem byl takový lehký bručák, asi o půl tónu nižší, než mluvím běžně. Myslím, že k povaze House ten cynismus v hlase pěkně sedí," svěřil se.

"Velká klika byla, že na seriálu od začátku do konce dělala stejná parta. Úpravce, poradce, překladatel, režisér. Za těch šest let to nikam neuhnulo, což je v tomhle případě dobře," míní Stránský, který si zahrál i v Ordinaci v růžové zahradě a Doktorech z Počátků.

"Co si budeme povídat. Myslím si, že v českém ani americkém zdravotnictví by takový člověk fungoval nemohl. Američani jsou schopni dát k soudu továrnu na mikrovlnky za to, že v návodu chybí zákaz vkládání zvířat a oni v ní chtěli usušit psa," směje se.

"Na člověku, jako je Dr. House, by si vyloženě zgustli a nemocnice byl prodělávala jen na soudech. Ale jako s člověkem bych se s ním docela rád potkal," říká s tím, že se na této postavě i on sám docela proslavil.

"Je pravda, že jsem se docela festovně zviditelnil, i když to šlo ruku v ruce s dalšími rolemi. Za jeho dabing jsem každopádně dostal dvě ceny Františka Filipovského, jednu od diváků a od odborné poroty," pochvaluje si.

"Což je taky super, ale je to dvousečné. Doteď po mně chtějí, abych třeba reklamy namlouval jako House, přitom tomu někdy vůbec nepodřídí text," dodává.

Dr. House v podání Hugha Laurieho

Foto: Herminapress.cz a archiv