Herec Martin Zounar se narodil ve vesnici Osečnice v Orlických horách a své dětství strávil obklopen přírodou. I proto se nyní rozhodl zachránit Lesní ZOO.

Vyrostl jsi na venkově, přirostla ti příroda k srdci? Trávil jsem spoustu času na poli, hrozně mě to bavilo. V patnácti jsem uvažoval o tom, že bych se stal dokonce veterinářem nebo zootechnikem. Babička měla dvě krávy a kromě nich pak ještě kachny, husy, slepice, kozu a prase. Jako malý jsem strávil strašně moc času tím, že jsem si v tom chlívě hrál se zvířaty. Babička mi říkala „Teleti nebo krávě můžeš klidně dát prst do pusy. Ale praseti ne, to by tě ukouslo.“

Takže jsi i viděl, jak se třeba taková kráva rodí? Dvakrát jsem zažil rození telat, pak jsem si to dokonce jednou zkusil. Bylo to v Bílém Újezdu, kde jsme měli chalupu. Tam byl sedlák Pepa Hanuš, ke kterému jsem chodil na brigádu a právě tam jsem jednou zavázal krávě nohy a sám si vyzkoušel tahat z ní tele.

Aktuálně ses stal patronem projektu na pomoc zvířat v lesní ZOO, co tě k tomu vedlo?  Děti by měly znát a navštěvovat i zvířata, která jsou s námi spjata a která patří k naší zemi. V Lesních ZOO můžou lidé vidět havrany nebo třeba jelena. Já tam beru moc rád svou dceru Claudii. Školky Lesní ZOO tam chodí na naučnou stezku. Byla by  velká škoda, kdyby tohle mělo zaniknout, proto je potřeba vědomí o Lesních ZOO dál rozšířit a podpořit je. K tomu slouží i tento projekt, kdy lidé mohou sami na facebooku Minimaxu hlasovat, které Lesní ZOO se dostane pomoci.

Foto: Archiv