Oblíbený herec a divadelní režisér letos ve Varech představil svůj první filmově režisérský počin, načernalou komedii Díra u Hanušovic. Diváci se okamžitě rozdělili na dva tábory – jedni ji milují, v jiných obyčejný život v malé vesničce žádnou jiskru nezažehl.

Dvaašedesátiletý režisér Miroslav Krobot do ní však otiskl sám sebe, ať už jde o prostředí rodných Jeseníků anebo minimalistické dialogy. "Byl to můj režisérský filmový debut, ale nechal jsem se řídit intuicí, což mnoho lidí kolem mě překvapilo. Také proto jsem obsadil herce z Dejvického divadla, to byla sázka na jistotu," svěřil se Krobot s tím, že každému z herců namluvil CD s dialogy v hanáckém nářečí, které museli natrénovat.

"Hodně se u toho nasmáli. Celé natáčení jsme trávili na Jesenicku, takže měli možnost tamní dialekt odposlouchat i od místních," dodal.

Svět malé vesnice byl pro Miroslava Krobota zásadní. "Postavy byly radikální a současně pro městského člověka patřičně exotické. Většina situací, které se ve filmu odehrávají jsou skutečné, nejde o žádnou fikci. Mám rád humor, který netrčí, ale je nenápadný a provokuje mozkové buňky a hravost. Smích je obecně úžasný katalyzátor, který usnadňuje komunikaci," uzavřel herec.

Díra u Hanušovic má premiéru 24. července.

Tatiana Vilhelmová a Lenka Krobotová ve filmu Díra u Hanušovic

Foto: Archiv