Malé kuchyňské spotřebiče udělají v kuchyni spoustu práce za nás, ušetří čas a urychlí přípravu jídel. Kávovar, rychlovarná konvice, toaster - bez nich si nedokážeme představit nejen snídaňový rituál.
Ale ani takový mixér nebo domácí robot nechybějí pravděpodobně v žádné domácnosti a vzhledem k trendu „udělej si sám“ získávají stále větší oblibu přístroje, které nám umožňují domácí přípravu některých potravin – například pekárny chleba a sušičky ovoce.
Když se zamyslíte nad tím, který z malých spotřebičů je ve vaší domácnosti nejvíc vytížený, pravděpodobně to vyhraje rychlovarná konvice. Při jejím výběru byste měli koukat nejen na design a cenu, ale též na objem. Obvykle u prodejců najdeme konvice od objemu 1 litr až 1,7 litru, což je však pro čtyřčlennou rodinu téměř zbytečně mnoho.
Pro milovníky instantní kávy, která se nemá zalévat vroucí vodou, jsou praktické modely s možností regulace teploty od 40 do 100 stupňů Celsia a funkcí, která udržuje vodu na nastavené teplotě. Čajovníci zase ocení model s vestavěným sítkem.
Nejvíc času při přípravě večeře pro velkou společnost ušetří jednoznačně kuchyňský robot. Udělá za vás téměř vše – šlehá, krájí, hněte, mele, mixuje… Méně nároční kuchaři ocení spíš roboty skladnější, které se vejdou snadno na kuchyňskou linku a jsou vybaveny spodním pohonem. Jejich nevýhodou je to, že neuhnětou větší množství těsta.
Ty s nižším výkonem pak neumelou ani maso, proto je dobré vybírat robota s minimálním výkonem 1000 W. Náročnější kuchaři si vybírají modely s výklopným ramenem, které šlehají, míchají a hnětou shora. Příslušenství k dražším robotům lze postupně dokupovat. Najdou se takové vychytávky jako je nástavec na výrobu zmrzliny, kotouč na krájení hranolek nebo plnič na klobásy.
A po vydatném jídle je čas na kávu. Již pár let jsou velkým hitem kapslové pressovače. Tradiční kavárníci k nim mívají nedůvěru, avšak do kapslí se dává i opravdu kvalitní káva. Největší výhodou je jejich jednoduché používání a šíře výběru – v kapslích můžete sehnat kávy různé síly a intenzity, o příchutích nemluvě. Navíc je jejich provoz čistší – odnikud nemusíte vymývat lógr, neboť zůstane v kapslích.
Pokud dáte přednost klasickému stroji na espresso, vybrat si můžete automatický či manuální. Ty automatické vám po zmáčknutí některého z tlačítek (obvykle mají víc programů na různé druhy kávy) kávu namelou a propaří. Mohou disponovat digitálním displejem a mají též odpadní zásobník na lógr.
Manuální pressovače kávu nemelou. Již namletá se dává do speciální páky. Nepotřebují tudíž ani odpadní nádobu na lógr, který po propaření zůstává v páce. Pro správnou přípravu kávy je důležitá hrubost namletí. Pokud máte manuální kávovar, kupte si raději mlýnek na mletí kávy, než abyste ji kupovali již namletou.
Foto: Archiv