Sklenka vína nebo panák něčeho silnějšího se zdá být, po únavném dni, samozřejmostí. O tom, zda je to ku prospěchu věci, se však stále diskutuje.

Na jednu stranu lékaři tvrdí, že alkohol v malých dávkách neškodí, ale naopak prospívá. Alkoholické nápoje obsahují celé spektrum prospěšných látek od kladného účinku samotného etylalkoholu přes antioxidanty, vitaminy až po minerály a pro zdravého člověka je preventivní účinek alkoholu pro ochranu kardiovaskulárního systému naprosto nesporný. Jeden až dva drinky denně jsou prý úměrné a zdraví prospěšné. Nejzdravější je víno, které obsahuje mnoho tělu prospěšných látek včetně resveratrolu – přírodního antioxidantu z hroznů – který nenajdete v žádné jiné potravině.

Jedna sklenka neuškodí? Na druhou stranu se vedou diskuze o tom, zda je vhodné doporučovat denní konzumaci alkoholu. Britští vědci to formulovali takto: „Denní doporučení, které je pro muže čtyři jednotky alkoholu a pro ženy tři (jedna jednotka odpovídá jedné deci čistého alkoholu), neznamená pít každý den!“ Raději by prý brali týdenní limity, ale to by zase z lidí dělalo pijany, protože by si řekli, že povolený limit „zmáknou“ koncem týdně na jediném flámu…

4365899_l

Víno jako požitek A pak tady máme Francouze. Zajímavé je, že se v této zemi, kde se konzumuje velké množství potravin s vysokým podílem tuků a sacharidů, kdekdo kouří a málokdo sportuje, vyskytuje nejnižší úmrtnost v oblasti srdečních onemocnění. Už vám asi dochází, čím to je – pravidelným popíjením vínečka z legendárních francouzských vinic… Navíc Francouzi umějí stolovat a víno si dopřávají především u příjemného – a neuspěchaného – oběda či večeře, nikoli ve stresu a hysterii nalačno „na uklidnění“, jak to často děláme my.

Méně je vždy více Vypadá to tedy tak, že dát si každý den sklenku vína na pohodu je v pořádku a pokud si ji vychutnáte, pak z toho nemusíte mít těžkou hlavu. I když malá rada na závěr jistě neuškodí: tu a tam si dejte alespoň dvoudenní pauzu. Vaše játra si rozhodně ráda odpočinou.

Foto: 123rf.com