Je sice pravda, že stylový outfit z nás mistrné snowboardisty ani lyžaře neudělá, ale dobře vypadat a cítit se při jízdě pohodlně, je pro zimní sportování také důležité. 

Nedílnou součástí výbavy je samozřejmě funkční oblečení. Dotváří nejen image, ale především chrání proti případným odřeninám (mírní následky pádu). Přestože dokáže ochránit proti vlhkosti, vyznačuje se i dokonalou prodyšností, kterou garantují speciálně použité membránové materiály, které odolávají právě nepříznivým povětrnostním vlivům.

Důležité je vrstvit! Někomu vyhovuje se obléci do slabších, ale více vrstev oblečení, někdo zase naopak preferuje méně teplejších vrstev.

Vrstvení oblečení se někdy říká “cibulový princip”. Více vrstev lépe pomáhá termoregulačnímu systému plnit jeho funkci. Šetříme tak i vodu, kterou tělo spotřebovává k chlazení (pocení), a energii potřebnou k následnému zvýšení, popř. udržení tělesné teploty. Ztráta tělesného tepla je totiž za mokra 32x větší než za sucha. Proto nás po zátěži začne mokrý (nefunkční) dres studit, tepelný výkon nestačí k udržení potřebné “povrchové” a následně “vnitřní” teploty – je nám zima. Vhodnou kombinací jednotlivých vrstev lze oblečení přizpůsobit jakékoliv nepřízni počasí.

Roxy

Jaké máme jednotlivé vrstvy oblečení?

První vrstva: slouží k odvodu vlhkosti od pokožky. Používá se notoricky známé funkční prádlo.

Druhá vrstva – termoizolační: navazuje na první vrstvu tak, že odvádí přebytečnou vlhkost dále od těla, přitom je teplejší a silnější než samotné prádlo.

Třetí vrstva – svrchní ochranná, slouží na povrchu jako nepromokavý štít. Chrání tělo před povětrnostními vlivy, nepřízní počasí, proti oděrům, přitom ale musí být prodyšná. Zabezpečuje naše pohodlí

Více tipů a především stylové a funkční oblečení najdete na snowboards.cz.

Foto: Archiv