Jako módní návrhářka se často setkávám s tím, že české ženy nosí špatnou velikost podprsenky. Když ale budete vědět, jak si vybrat tu správnou, zvýší se vám nejen sebevědomí, ale padne vám lépe i konfekční oblečení a dost možná se zbavíte bolesti zad.

Je až s podivem, že většina mých kamarádek a klientek nosí 75B. Holky nepodceňujte se tolik! Já jsem vždy celá pýchou načepýřená, když v obchodě se spodním prádlem hlásím hloubku košíčku D. A to se mi vždycky tatínek smál, že mám místo prsou lentilky!

Není to nic složitého, postačí vám obyčejný krejčovský metr a naše tabulka. Hodnoty, které naměříte, berte však jako základní informaci. Zohlednit musíte ještě tvar košíčku a rozměry jednotlivých výrobců, které se mohou lehce lišit. Ale jako start jistě postačí.

15174846_l

Dvakrát měř, jednou řež První důležitý rozměr je obvod pod prsy. Metr musí být po celé délce napnutý a vést vodorovně. Nezapomínejte, že použité materiály jsou pružné, a proto se od výsledné hodnoty odečítá 5–10 cm. To znamená, že pokud naměříte hodnotu 75 cm, první údaj vaší velikosti bude 60.

Dalším rozměrem, který nás zajímá, je obvod prsou. Opět dbejte na to, aby se metr kolem těla nikde neprověšoval a vedl přes nejoblejší část prsou. Výslednou hodnotu odečtěte od obvodu pod prsy a v naší tabulce pak snadno najdete odpovídající hloubku košíčku. Například pokud naměříte 92, odečtěte 71  – obvod pod prsy – a získáte hodnotu 21, která odpovídá košíčku D.

A ještě jedna důležitá informace: ramínka by měly mít až druhotnou funkci, nová podprsenka by měla sedět na vašem hrudníku a nikoliv viset na ramenou!

velikostní tabulka

Více o autorce:

veronika Sophistic

Veronika Benešová Úspěšná módní návrhářka vystudovala Ateliér textilní tvorby na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem. Během studií absolvovala několik stáží, v tuzemsku například u designérky Beáty Rajské a několik dalších v Německu a Rakousku. Každý rok pořádá módní přehlídky, věnuje se zakázkové tvorbě a vytváří originální oděvy v rámci své značky Sophistic by Veronika. Jedním z jejích fantastických výtvorů je například variabilní triko Amébis.

Foto: 123rf.com a archiv