Všechny tóny duhy vyvolávají určité emoce. Ne nadarmo se říká: podle šatů poznáš člověka. Co o vás prozradí žlutý kostýmek, červený svetřík nebo třeba zelenkavý top?

Modrá: V jakémkoli odstínu umocňuje pocit klidu, pořádku a jistoty. Barva nebe a moře je symbolem mírumilovnosti a ticha a bývá často spojována s únikem od reality a se sněním. Modř se hodí pro serióznější profese (bankéři, právníci…) protože působí důvěryhodně. Pro tvůrčí osobnosti je však příliš suchopárná. Pokud máte kreativní pozici vsaďte na sytý a zářivý odstín.

Zelená:  Přináší pocit pohody, štěstí a sounáležitosti s přírodou. Je symbolem pohody a naděje, barvou jara, probuzení a životní síly. Tmavé odstíny však mohou působit nudně či staromódně. Určitě si ji neoblékejte, když potřebujete něčeho dosáhnout. Pokud vás čeká projev, či důležitá diskuze, zelená vám vážnosti nedodá. Pokud se pohybujete ve filmové či divadelní branži, přináší prý zelená smůlu. Ideální je pro lidi, kteří se věnují ekologii.

Hnědá: Ve všech jejích odstínech budete působit přívětivě, plni oddanosti a jistoty, ovšem také všednosti, nenápadnosti a lhostejnosti. Kaštanový odstín v lidech vzbuzuje důvěru, což je žádoucí pro politiky nebo novináře. Pokud však reprezentujete firmu nebo máte učinit závažné rozhodnutí, nebudete tolik přesvědčiví, jako když se obléknete například do šedé barvy. Neberte si hnědou ani pokud se chystáte na nějakou světáckou akci, nebo na rande.

3085617_l

Fialová: Barevné variace lila značí citlivost, představivost, intuici a vznešenost. Především tmavší odstíny mohou vyvolávat pocit melancholie. Fialová je ideální barvou, pokud se chystáte do společnosti nebo pracujete v tvůrčím prostředí. Pokud však situace vyžaduje nenápadnost a rezervovanost, raději se jí vyhněte. Při jednání s nespokojenými klienty vám fialová situaci nijak neusnadní, může totiž vzbuzovat pocity marnosti a beznaděje.

Oranžová: Ztělesňuje vitalitu, otevřenost a společenské chování. Zvyšuje také chuť k jídlu. Pokud se chcete zviditelnit, oranžová barva vám rozhodně pomůže. Ideální je také si ji obléci v situaci, kdy se chystáte povzbudit svůj pracovní tým. Na druhou stranu pomerančové odstíny nemusejí působit úplně profesionálně, zvlášť pokud nepracujete v kreativní firmě. Určitě si ji neberte na jednání nebo pracovní večeři.

Šedá: Vyvolává respekt, působí neutrálně, vyrovnaně a nestranně. V šedé nejčastěji potkáte podnikatele, politiky, bankéře a úředníky – je totiž barvou spolehlivosti, i když působí přísně. Je to také barva meditace a přemýšlení. Jestli ale pracujete v gastronomii či nějakém kreativním odvětví, šedou byste neměli oblékat příliš často. Nechcete přece působit jako neoriginální šedá myš.

13236137_l

Černá: Je formální, sofistikovaná, šokující, tajemná a elegantní. Symbolizuje nestranost autorit, je ale také spojována se smutkem, melancholií a trápením. Černou můžete obléknout kdykoli a kombinovat ji s jakoukoli barvou. Ovšem být od hlavy až k patě v černém vyvolává znepokojivé pocity. Barva noci potlačuje také myšlení, a tak je ideální, pokud potřebujete, aby se lidé soustředili na to, co říkáte.

Bílá: Barva čistoty a nedotčenosti je ztělesněním ticha a chladu. Bílá se dá skvěle kombinovat a udělá z vás nedosažitelné světáky. Pokud ve vašem outfitu bude sněhová barva převládat, budou vám lidé také snadněji odpouštět. Tato barva však není úplně praktická, protože se velmi snadno ušpiní.

Červená: Představuje dravost, sebedůvěru a neporazitelnost, ale také vášeň, touhu a výstřednost. Rudá však může vyvolávat také agresivitu. Pokud se raději oblékáte zdrženlivě, na červenou zapomeňte. Stejně tak se ji vyhněte ve stresových situacích, jen by zvýšila napětí. Nehodí se ani na pracovní pohovory nebo na jednání s nadřízenými, mohli byste působit dojmem, že nejste týmový hráč. Jako kompromis vsaďte raději na drobné rudé doplňky.

Žlutá: Ve všech odstínech je barvou veselí, optimismu a vstřícnosti. Může však vyvolávat dojem přílišného klidu nebo majestátnosti. V pochmurných dnech vám sluníčková zvedne náladu. Pokud chcete být vidět, ve žluté vás rozhodně nikdo nepřehlédne, zvlášť, když zvolíte zářivý odstín. Citrónová se hodí pro práci s dětmi, protože je jasná a veselá. Žlutou naopak neoblékejte v napjatých situacích nebo když jdete na jednání s úředníky.

Foto: 123rf.com