Již posedmé se letos koná speciální akce Stan proti melanomu, kde se můžete nechat zdarma vyšetřit dermatologickými experty. Nepodceňujte riziko kožních onemocnění a využijte této jedinečné příležitosti.

„Průměrně je v České republice zachyceno 19 nových případů na 100 000 obyvatel,“ říká MUDr. Monika Arenbergerová, PhD. „Maximální pozornost se snažíme věnovat dětské populaci, jejíž chování na sluníčku je naprosto klíčové pro vznik kožních nádorů v dospělosti. I proto se letos soustředíme na vyšetřování rodin s dětmi a jejich edukaci. Hlavním cílem projektu je upozornit na rizika spojená se slunečním zářením.“

V Praze budou ve Stanu proti melanomu zdarma vyšetřovat v šesti ordinacích lékaři z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Využívána bude ruční i digitální dermatoskopie, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Pacientům s nálezem na kůži bude zajištěna návaznost na odborné pracoviště, na které se vyšetřovaná osoba může obrátit.

Letošní již sedmý ročník Stanu proti melanomu se bude konat v Praze, Brně, Ostravě a v Hradci Králové. Akce začne 22. a 23. dubna 2013 v Praze na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova, končit bude 15. května v Hradci Králové.

V roce 2012 bylo ve Stanech v Praze, Ostravě a Brně vyšetřeno celkem 3523 návštěvníků a celkem bylo objeveno 103 zhoubných kožních nádorů.

Co by nás mělo přivést do stanu?

  • světlá kůže, mnoho pih
  • větší množstvím mateřských znamének (> 50)
  • kožní nádor v rodině
  • spálení v dětství
  • pravidelné dovolené u jižních moří nebo blízko rovníku
  • nově vzniklé pigmentové znaménko po 35. roku věku
  • měnící se mateřské znaménko

Podrobné informace o projektu najdete na www.melanom.cz.