Když jsme poprvé projeli branami sluncem zalité El Gouny, měla jsem pocit, že jsme se přesunuli na nějaký tropický ostrov. Tohle místo přímo pulzovalo dokonalou pohodou a radostí…

El Gouna dostala své jméno podle všudypřítomných lagun, které se třpytí a lákají ke koupání. Pokud stejně jako já nejste nadšený příznivce resortů, tohle místo si zamilujete. Komunitní městečko skýtá nejen hotely a pláže, ale také množství restaurací, barů, klubů. Najdete zde také obchody, knihovnu, marinu, univerzity, školy, nemocnici, operu, divadlo i kino. Takový malý svět sám pro sebe, kam se turisté rádi vracejí tak často, až tady jednoho dne zůstanou jako rezidenti.

Kdyby na místo, kde se rozléhá dnešní El Gouna, nezabloudil v osmdesátých letech švýcarský obchodník, který si sem přijel zarybařit, tenhle malý ráj by nejspíš neexistoval. A na světě by bylo o jedno místo pro radostné dovolenkování méně. Egypt nabízí mnoho resortů, ovšem El Gouna uspokojí a nadchne i ty, kterým země faraonů nijak neučarovala. Dokonale čisté a bezpečné prostředí, asi půl hodiny jízdy od Hurghady, je perfektním místem pro rodiny s dětmi, zamilované páry i obchodní partnery.

Nemusíte se bát ani pověstné faraonovy pomsty, všechny místní podniky podléhají přísné kontrole, a tak si bez starostí můžete na pláži dopřát i koktejl s ledem. A pokud vás omrzí běžné dovolenkové nicnedělání, můžete se vyrazit třeba potápět, šnorchlovat nebo plachtit na katamaránu.

A navíc vás tahle dovolená vyjde přibližně na stejnou částku, jako pobyt v kterémkoli egyptském resortu. Ani případných nepokojů se bát nemusíte – jednak se odehrávají v pět set kilometrů vzdálené Káhiře a druhak do El Gouny nikdo cizí nemá šanci proniknout!

Foto: Archiv