Aniž si to uvědomujeme, máme nos denně „na jazyku“. Když se nás třeba snaží někdo obelhat, říkáme mu: „Vodíš mě za nos,“ nebo „Nevěš mi bulíky na nos! Omezený člověk si „nevidí na špičku nosu,“ nafoukanci „nosí nos nahoru“ a ti, kteří jsou zhýčkaní, „ohrnují nad něčím nos“. A pokračovat bychom mohli samozřejmě dál…

Všichni známe ten zvláštní pocit, kdy nám vůně připomenou události dávno zasuté v naší paměti. Vědci zjistili, že na základě pachů si i po roce vybavíme až 80 % toho, co jsme prožili. Je to tím, že část mozku, která analyzuje zprávy přicházející z čichových buněk, je těsně spojena s lymbickým systémem (dříve se mu říkalo čichový mozek), který pracuje s emocemi, náladou a pamětí.

V této souvislosti stojí za zmínku, že lékaři z kliniky v Mannheimu zkoumali vliv čichu na sny. Pokud se spáčům dalo přičichnout k příjemným vůním v REM spánku (fáze, kdy se nám zdají sny), emocionální zabarvení snu vnímali pozitivně a naopak – nepříjemné vůně evokovaly nepříjemné sny.

Vůně a pachy jsou stále kolem nás a ať chceme nebo ne, ovlivňují i naši náladu. Vůně čerstvého deště v letním dni obvykle způsobí, že se lidé cítí šťastní, podvečerní závan spadaného listí může naopak ubrat na náladě těm, kteří nemají rádi zimu. Pronikavá vůně jídla přináší silný pocit hladu. Nepříjemné pachy, jako je zápach zkaženého vejce nebo odpadků, lehce přivodí odpor nebo dokonce nevolnost.

„Veliký nos velikého ducha značí,“ prohlašuje nesmrtelný Cyrano z Bergeracu a do těch, kterým by se snad jeho nos nelíbil, se pouští kordem. Mnozí se ovšem domnívají, že nosatí muži mají zákonitě veliké i to, co nosí v kalhotách. Je to blud, ovšem těžko se rozmlouvá. Dva téměř opačné výčnělky mužského těla spolu ovšem opravdu nijak nekorespondují.

Faktem ale je, že nos o člověku může mnohé vypovídat. Aspoň to tvrdí vědci, kteří se nosy zabývají. Nejatraktivnější je prý nos rovný a lehce ohnutý nahoru, a to jak u mužů, tak u žen. Tak důležitou věc, jakou je výběr partnera, za nás také obstarává nos. Čich je totiž spolu s chutí vývojově nejstarším smyslem, přestože s tím, jak postupuje vývoj civilizace, a my se stále vzdalujeme našim předkům, slábne. Pořád ale platí, že i když může mít muž, jenž o nás usiluje, krásné oči a v bance miliony, nebude-li nám vonět, nic s tím nezmůžeme. Jeho pach totiž obsahuje zakódovanou zprávu o genetické výbavě a imunitě. Příroda se tím brání tomu, abychom zplodily potomka s mužem, který se k nám nehodí.

Počítačoví odborníci ze San Diega dokonce prohlásili, že podává první informaci o tom, zda jste se s dotyčným člověkem už setkali či nikoli – nejprve vaše oči zabloudí na levou stranu od nosu a pak se podíváte na jeho střed a tyto dvě vizuální fixace jsou všechno, co potřebujete o dotyčném vědět.

Skenování nosu se navíc vedle skenování duhovky či otisků prstů stane možná brzy součástí kontrol na letištích. Vědecký tým z univerzity v Bathu skenoval nosy lidí za pomoci 3D techniky zvané PhotoFace a charakterizoval je podle několika faktorů – špičky nosu, specifických hrbolků a umístění na tváři. Následně vědci popsali šest typů nosů: římský, řecký, núbijský, jestřábí, tupý, zvednutý pršák a vytvořili software, díky kterému lze identifikovat člověka právě podle této dominanty ve tváři.

Foto: Archiv