Očekáváte narození potomka a vybíráte nějaké nevšední jméno? Pozor na to! Pokud sáhnete vedle nebo to se svojí kreativitou přeženete, můžete toho později hořce litovat – děti umějí být pěkní posměváčkové a vašemu potomkovi by se to vůbec nemuselo líbit.

Přestože je možné za 1000 korun křestní jméno kdykoli během života změnit, odhodlá se k tomu už málokdo. A tak díky tomu po matičce zemi chodili a chodí takoví exoti s křestními jmény jako: Pětiletka (údajně příjmením Koniprdová), Lenin (Syrovátka), Tekla (Řídká), Winnetou (Milenko) a úplně dokonalá je Revoluce Vítězná. Za budovatelská jména se zasloužila padesátá léta, dnes mají na rodiče pro změnu vliv mexické telenovely (Esmeralda či Juan, Fernando, Ramon či Mercedes) nebo výstřednosti hollywoodských hvězd, které mají opravdu bujnou fantazii.

Ezechiel vs. Matyáš Ale Češi jim úspěšně šlapou na paty jmény Kassius nebo Flora. Když pojmenovala před lety fotografka Zlatuše svoje potomky Amon Re a Elektra, způsobilo to poprask, dnes už ji hravě překonávají jiní. Co říkáte na jména: Ezechiel, Ostin a Barnabáš? To se může jít slečna Štiková (mimochodem Ornella) se svým Quentinem zahrabat! Ale možná že po čase nám bude i tohle jméno připadat úplně normální, vždyť Matyáš, který zněl exoticky, je dnes už úplně běžný a Nikol, Nikolů či Nicolasů je také spousta.

Úřední povolení Kdo chce dát svému dítěti jiné jméno, než které je úředně povoleno – a u nás už jich je k mání kolem 11 tisíc – musí se dostat přes jistou paní Miloslavu Knappovou z Ústavu pro jazyk český, která posoudí, zda je to možné a napíše dobrozdání pro matriku. Pokud doložíte, že jméno už bylo někdy někde na celém světě použito, mělo by se to povést. Paní Knappovou už totiž nemůže překvapit vůbec nic! Ani Delfína, které jsou tři nebo Denali, která je v naší republice jediná. Ale ještě pořád nejsme tak daleko jako v USA, protože takové Jablko (Apple) nebo Svoboda (Liberty) by nám už dnes neprošlo. Ani Půlnoční bouře, jak pojmenovali svoji dcerku jistí alternativní rodiče. Na nátlak úřadů ji později přejmenovali na Elišku Gaiu. Takže jste v očekávání? Vybírejte! Ale nepřeberte!

Foto: 123rf.com