Lezení na přírodních skalách má své kouzlo i kvůli nádherné krajině, stejně tomu je i v případě španělské Siurany. Když jsem přijela na toto místo, úplně mě uchvátilo!

Malá horská vesnička Siurana de Prades leží v pohoří Prades na vrcholu srázu ve výšce 730 metrů nad mořem, vysoko nad stejnojmennou přehradou. Tvoří ji udržované kamenné domky, malý kostelík a zřícenina hradu. Toto místo je navštěvováno pro svou historii, úžasný výhled na okolní údolí i různé skalní útvary. Kolmé vápencové stěny kolem vesnice jsou populární mezi horolezci, úroveň obtížností zde stoupá až do 9b.

Siurana je považována za matku španělského skalního lezení a patří mezi nejlepší světové lezecké oblasti. Vzhledem k rozlehlosti a počtu cest (až čtyři sta) uspokojí všechny lezce od začátečníků až po profesionály. Většina cest má délku kolem třiceti metrů, ale najdete zde i krásné šedesátimetrové linie.

V Siuraně je výborné lezení i malebná příroda s romantickými výhledy a starobylé uličky, ve kterých jako by se zastavil čas. Já nocovala v kempu u vesnice, někteří volí spánek pod skalním převisem. Ráno jsem si dala cappuccino a croissant a za prvních paprsků slunce vyrazila pod další skálu, odkud jsem přes ranní opar viděla obrysy vesnice a přilehlých skalních srázů. Tento pohled se mi zaryl hluboko do paměti, byl překrásný.

Do Siurany se můžete dostat například půjčeným autem z Barcelony nebo Reusu. Zkusit můžete i autostop nebo si připlatit za taxíka.

Foto: Archiv autorky