Sezona chřestu je v plném proudu. Tahle vynikající zelenina si zaslouží nejen vaši pozornost, ale také vhodné víno. K chřestovým receptům, které najdete v aktuálním čísle časopisu Glanc s Agátou Hanychovou na obálce, jsme pro vás vybrali lahodná vína z předních moravských vinařství.

Sauvignon Blanc, pozdní sběr 2011, Vinařství Marcinčák 

www.marcincak.cz, cena: 220 Kč

Vinařství Marcinčák  - Sauvignon Blanc, pozdní sběr 2011

Toto suché bílé víno z mikulovské vinařské obce Dobré Pole se světle žlutou barvou a zelenkavým nádechem zaujme vůní přezrálých plodů angreštu, černého rybízu a broskví. Protože je v chuti mohutné, plné a noblesní s mimořádnou harmonií kyselin a přírodního cukru, je vhodné k výraznějším a masitým pokrmům. Podávejte vychlazené na 8–10 °C.

Doporučujeme ke kuřecímu frikasé s chřestem a novými bramborami (Glanc č. 11, str. 99) nebo k jehněčím žebírkám s chřestem (Glanc č. 11, str. 100)

Něco navíc o vinařství: Víno Marcinčák je rodinné vinařství hospodařící na vlastních vinicích ležících v Mikulovské oblasti. Produkce je zaměřena výhradně na přívlastková vína z tradičních odrůd. Jejich široký sortiment doplňují vína botrytická, ledová a slámová, která jsou tamní vyhlášenou specialitou.

 

Veltlínské červené, rané 2012, Vinařství Volařík

www.vinarstvivolarik.cz, cena: 155 Kč

Vinařství Volařík - Veltlínské červené, rané 2012

Ideální víno k chřestovým specialitám dozrálo na viniční trati Věstoňsko v obci Perná na Mikulovsku. Ve vůni tohoto suchého moku dominuje přezrálá kdouloň s mandlovými tóny a s dovůní po mořském písku. Chuť je výrazně minerální a šťavnatá. Toto jemné, lehké víno s olejovitou konzistencí krásně doplňuje pokrmy s nevšední chuťovou složkou.

Doporučujeme k chřestové polévce s kokosovým mlékem (Glanc č. 11, str. 100)

Něco navíc o vinařství: Zakladatel rodinné tradice, Leopold Volařík, se naučil vinohradnickému a vinařskému umění od německých starousedlíků. Další rozvoj přerušila násilná kolektivizace a Volaříkovi se k vinařství vrátili až po roce 1989. Pílí, učenlivostí, pokorou, výběrem skvělých odborníků a neutuchající láskou k vínu se však vinařství dokázalo v krátké době prosadit mezi producenty nejkvalitnějšího vína v ČR a sklízí úspěchy na tuzemských i zahraničních soutěžích.

 

Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2010, Vinařství Kolby

www.kolby.cz, cena: 240 Kč

 Kolby - Ryzlink rýnský

Suché žlutozlaté víno s typickou jemnou vůní a tóny zralých meruněk a kvetoucí louky pochází z jihomoravské obce Pouzdřany. Bylo ručně sklizeno, ihned po sběru lisováno a v roce 2012 získalo na soutěži Král vín bronzovou medaili. Jeho silná dlouhá chuť s tóny kvetoucí lípy a výrazná „rýňáková“ kyselina dokonale doprovodí smažené či grilované zeleninové pokrmy.

Doporučujeme k chřestu v bylinkovém těstíčku s domácí tatarkou (Glanc č. 11, str. 100) či k salátu s grilovaným chřestem, mozzarellou a pršutem (Glanc č. 11, str. 100)

Něco navíc o vinařství: Vinařství Kolby patří k nejstarším svého druhu na jižní Moravě. První zmínky o pěstování révy v Pouzdřanech se datují k roku 1244, nicméně zdejší vinice existovaly prokazatelně již před tímto datem. Vinařství proslulo zejména výrobou velmi kvalitních archivních vín.

 

Sauvignon, pozdní sběr 2010, Vinařství Kolby

www.kolby.cz, cena: 190 Kč

 Vinařství Kolby - Sauvignon, pozdní sběr 2010

Suché bílé víno s jemně žlutým zbarvením má plnou minerální vůni s tóny zralého angreštu a kiwi. V jeho chuti vás čeká malé překvapení. Zpočátku je totiž velmi jemná, cítíte lehké tóny sušeného ovoce, ale po pár okamžicích se na patře otevře výrazná dochuť broskve a v závěru pohladí příjemná svěží kyselina plně dokreslující toto víno. Víno si velmi rozumí s pokrmy s výrazným sýrem.

Doporučujeme k chřestovým „dortíkům“ (Glanc č. 11, str. 100), kde perfektně doplní nejen chřest, ale především parmazán, který je součástí tohoto pokrmu.

Něco navíc o vinařství: Jméno Vinařství Kolby je odvozeno od stejnojmenného kopce ležícího na okraji obce Pouzdřany. Název pochází pravděpodobně z němčiny a souvisí s tradičním dvojjazyčným osídlením v oblasti.

 

Foto: Archiv