Plíživé, ale o to zrádnější jsou onemocnění slinivky břišní, která pacienta schvátí a často ho ohrožují i na životě. Své o tom ví zpěvák Daniel Hůlka (45).

Svoje problémy dlouho přičítal žlučníku a návštěvu lékaře okládal. Nakonec skončil na JIPce ve velmi vážném stavu a podrobil se také operaci. Důvodem byl akutní zánět slinivky břišní.

"Výsledky se zlepšují každým dnem, přesto je prognóza neurčitá. Dan by se na pódia rád vrátil co nejdříve, ale bude to trvat týdny, možná měsíce," řekl tehdy jeho manažer Martin Svoboda.

"Žiju a je to zázrak! Rázem se ze mě stal naprostý asketa, vůbec nepiju. Bojím se. Nechci slinivku pokoušet," přiznal zpěvák, který si musel naordinovat přísnou dietu.

"Můžu jenom vybrané druhy ovoce, zeleniny, rýže, brambory, libové maso, starší pečivo a netučné mléčné výrobky," upřesnil Hůlka, který musí zapomenout na tučná masa, smažené věci a hlavně alkohol, který je pro nemocnou slinivku největší zhoubou.

Právě nezřízený způsob života je také nejčastější příčinou onemocnění slinivky. Nejčastěji přitom onemocní muži mezi 30. až 50. rokem života.

Foto: Herminapress.cz