Herečka a výtvarnice Jana Krausová (60) čekala bezmála půl století, než ji správně diagnostikovali nemoc, kterou trpí. Kvůli celiakii musí zapomenout na všechno, co obsahuje lepek.

"Před osmi lety jsem si sama na internetu našla, že bych mohla mít celiakii. Měla jsem za to, že jsem prodělala toxickou otravu jater nebo že mám různé alergie," zavzpomínala hvězda filmu Krásno.

"Nikdo pořád neuměl přesně určit, co mi vlastně je. Stěžovala jasem si na častou únavu a svalovou slabost a okolí si myslelo, že jsem hypochondr," popsala svou osobní zkušenost Krausová.

"Bylo to horor. Ulevilo se mi, až když jsem nasadila detoxikační dietu. Doktoři mě pak poslali na gastroskopii a tam se zjitilo, že mám totální alergii na lepek," nechala se slyšet tiskové konferenci společnosti AeskuLab k projektu Bezlepkoví.

"Choroba je dědičná. Moje matka je také nemocná a mí dva synové jsou nejspíš také celilatici. Bohužel ale nikdo z nich nechce slyšet, že něco takového existuje, a že by měli jít na vyšetření," říká Krausová a doufá, že tak brzy udělají.

Všechny, kdo mají podezření, že celiakií trpí, by ale ráda trochu uklidnila. "Důležité je zjistit, že ji máte a pak dodržovat několik zásadních pravidel, která vám zajistí běžnou kvalitu života," dodala.

Foto: Herminapress.cz